Bernaciński z Ordo Iuris o sektorze medialnym: Sektor strategiczny dla funkcjonowania państwa [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Łukasz Bernaciński. / Fot. Ordo Iuris.

O znaczeniu dekoncentracji kapitału medialnego w Polsce, rozwiązaniach stosowanych w innych krajach oraz propozycjach rozwiązań dla Polski, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi członek zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Łukasz Bernaciński.

Zobacz także: Dr Wnętrzak o grożącej wojnie: Polska “first to fight”, ale nie tym razem

Piotr Motyka: Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris opublikował monografię „Funkcjonowanie rynku medialnego w Polsce i innych wybranych państwach europejskich. Przeciwdziałanie koncentracji kapitału i ochrona pluralizmu mediów.” Jakie znaczenie ma dekoncentracja kapitału medialnego w Polsce?

Łukasz Bernaciński: Dekoncentracja kapitałowa w polskim systemie medialnym ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia obronności kraju, suwerenności prowadzenia polityki wewnętrznej, a także ochrony wolności pozyskiwania i przekazywania informacji czy szeroko pojętej wolności słowa. Przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji kapitałowej mediów jest integralnym elementem demokratycznego państwa prawnego. Działania te służą ochronie pluralizmu przekazu treści oraz zapewniają nieskrępowany dostęp do informacji i możliwość ich rozpowszechniania. Niezależność podmiotów medialnych pozwala także zachować publiczne forum wymiany myśli i poglądów, przez co możliwe jest świadome kształtowanie własnych przekonań przez odbiorców treści przekazywanych za pośrednictwem mediów. 

Piotr Motyka: Jak wyglądają tego typu rozwiązania w innych krajach?

Łukasz Bernaciński: W naszej monografii prezentujemy analizę rynku medialnego i rozwiązań prawnych w siedmiu państwach. W badanych państwach europejskich zaobserwować można bardziej rozwinięte ustawodawstwo związane z zapobieganiem koncentracji kapitału i ochroną pluralizmu. Przykładowo ustawodawcy niemiecki, francuski, brytyjski i węgierski istotną rolę przypisali sektorowi medialnemu, zaznaczając jego kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa w państwie oraz nakładając szczególne restrykcje na obecność podmiotów zagranicznych w środkach masowego przekazu. W efekcie na rynku medialnym tych państw znaczącą pozycję posiadają koncerny medialne z rodzimym kapitałem. Z drugiej strony na polskim i chorwackim rynku medialnym znaczącą pozycję posiadają kapitałowo obce, międzynarodowe korporacje medialne.

Piotr Motyka: Jaki skuteczny model dekoncentracji kapitału medialnego można wdrożyć w Polsce, który mógłby zostać zaakceptowany przez parlament i prezydenta?

Łukasz Bernaciński: W omawianej publikacji postulujemy pewne rozwiązania zbliżające regulacje polskie do zachodnioeuropejskich. Kluczowe jest wyraźne uznanie w prawie polskim sektora medialnego za sektor strategiczny dla funkcjonowania państwa. Ponadto jednolicie należy traktować rynek odbiorców programów medialnych. Udział w rynku jednego podmiotu, który dociera z przekazem tej samej informacji za pośrednictwem różnych mediów powinien być obliczany na podstawie łącznej liczby odbiorców informacji. Co więcej udział jednego podmiotu w jednolitym rynku nie powinien przekraczać 30%, a po przekroczeniu tej wartości podmiot byłby zobowiązany do zaprzestania działalności w wymiarze, który doprowadzi do spadku udziału w rynku albo (co nawet lepsze) do wprowadzenia do ramówki programów wewnętrznie pluralistycznych, tj. przewidujących zaproszenie do programu także reprezentantów np. NGOs lub związków wyznaniowych o różnym spojrzeniu na daną tematykę. Ponadto postulujemy wprowadzenie pewnych ograniczeń w zakresie właścicielskim, szczególnie w przypadku podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com  

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY