Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych (24-31 stycznia): demonstracje, pikiety, spotkania

tylko u nas
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
nie dla rządów korporacji - zdjęcie Jan Bodakowski

nie dla rządów korporacji - zdjęcie Jan Bodakowski / nie dla rządów korporacji - zdjęcie Jan Bodakowski

Nowy rok i stare wyzwania. Miejmy jednak nadzieję, że w nowym roku będzie więcej okazji do patriotycznych spotkań. Więcej wykładów, prelekcji, wystaw i manifestacji. Polska sama na lepsze się nie zmieni. Aktywność patriotów jest niezbędna, bo gdy przyzwoici ludzie są bezczynni, zło się pleni.

24 stycznia poniedziałek

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na promocję książki “Sergio Ramelli. Historia, która nadal wzbudza strach”. Gościem spotkania będzie dr Sylwia Mazurek. Książka przybliża terror lewicy we Włoszech w latach 70 XX (w ty i mordy polityczne dokonywane przez działaczy lewicy). Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2022 roku o 18:30 w lokalu Stowarzyszenia Pamięci NSZ (Łódź, ul. Próchnika 1 lok. 321)

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce „Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ »Solidarność« przez Służbę Bezpieczeństwa 1980–1982”. Spotkanie z udziałem publiczności odbędzie się 24 stycznia (poniedziałek) godz. 17.00. Uczestnicy: dr Grzegorz Majchrzak, autor (Biuro Badań Historycznych IPN), prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Prowadzenie: dr Grzegorz Wołk (Biuro Badań Historycznych IPN). Transmisja na kanale YouTube IPNtv w poniedziałek 24 stycznia 2022 o godz. 17.00.

25 stycznia wtorek

Centralny Przystanek Historia zaprasza na dyskusję online „Twarze Edwarda Gierka” z cyklu „Historia zza kulis”. Jakim człowiekiem był Edward Gierek? Jak historycy oceniają politykę i skutki decyzji podjętych przez „dobrego gospodarza”? Dlaczego wiele osób wciąż wspomina dekadę Gierka z nostalgią? Będą o tym dyskutować: Jakub Szumski (Friedrich-Schiller-Universität Jena ), autor książki „Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984”, dr Robert Spałek (OBBH w Warszawie), autor książki „Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970”. Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz. Dyskusja bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach Przystanek Historia oraz IPNtv.

26 stycznia środa

Spotkanie “Prawda o dziele intronizacji”. Anna Kuraś to absolwentka Karmelitańskiego Instytutu Duchowości (teologia duchowości chrześcijańskiej), w latach 2013-2016 członek zarządu Stowarzyszenia „Róża” działającego na rzecz Intronizacji Jezusa Króla Polski oraz autorka wielu publikacji na temat duchowości. Wojciech Hytroś to twórca Figurki Jezusa Króla Polski

Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, autorem książki „Podróż na Wschód” – Gdańsk, 26 stycznia 2022. „Podróż na Wschód” Adama Hlebowicza (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN) zawiera uporządkowane tematycznie artykuły poświęcone głównie problematyce kresowej: rozważania nad znaczeniem pojęcia „Kresy” i przywracaniem pamięci o nich oraz ilustrowany przykładami opis zagłady polskich elit i strat kultury materialnej na Wschodzie. Trzon książki stanowią reportaże o ludziach i miejscach ‒ od ziem utraconych przez Karelię, Bajkał po Kazachstan. Adam Hlebowicz to historyk i dziennikarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. 26 stycznia (środa), godz. 17.00
Czytelnia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Conrada Josepha Korzeniowskiego w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6). Wstęp wolny. Ze względu na obostrzenia pandemiczne obowiązują zapisy pod numerem telefonu 601 979 828.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce „Kościół i państwo na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej”. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia (środa) godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Uczestnicy: dr hab. Mieczysław Ryba, autor, prof. KUL, dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, Minister Edukacji i Nauki, prof. dr hab. Jan Żaryn, UKSW, IDMN, prof. dr hab. Andrzej Gil, KUL. Prowadzenie: dr hab. Mirosław Szumiło, BBH IPN. W książce zostały omówione niezwykle skomplikowane relacje religijne i narodowościowe na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Autor swoje zainteresowania koncentruje na terenach, gdzie występowała zacięta rywalizacja polsko-ukraińska o sympatię miejscowej ludności. W sensie terytorialnym chodzi tu o dawną Galicję Wschodnią łącznie z zachodnią Łemkowszczyzną oraz o część dawnego zaboru rosyjskiego, tj. Wołyń, południowe Polesie, Podlasie oraz Chełmszczyznę.

27 stycznia czwartek

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w premierze książki „Polska wojna kulturowa” autorstwa Mariusza Staniszewskiego, która odbędzie się 27 stycznia o godz. 18:00 w Świetlicy Wolności przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie. Gościem specjalnym wieczoru autorskiego będzie pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz, a panel poprowadzi prezes Fundacji Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski. W programie oczywiście przewidziany jest czas na pytania od publiczności, a także możliwość podpisania książki przez Autora.

28 stycznia piątek

Zapraszamy 28 stycznia na wykład profesora Lechosława Lameńskiego na temat: ” Uczniowie Stanisława Szukalskiego — Szczep Rogate Serce”. Wykład odbędzie się o godzinie 17.00, Warszawski Dom Technika NOT ul. T. Czackiego 3/5 sala C — V piętro

O „Chmurach”, czyli najpopularniejszej komedii Arystofanesa. 28 stycznia (piątek), 18.00, online. W debacie udział wezmą: Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna); Mikołaj Szymański (Uniwersytet Warszawski); Olga Śmiechowicz (Uniwersytet Jagielloński, autorka nowego przekładu „Chmur”); Debatę poprowadzi Tomasz Herbich z Teologii Politycznej.

29 stycznia sobota

Serdecznie zapraszamy na manifestację wolnych Polaków przeciw przymusowi wstrzykiwania mutagenów i segregacji sanitarnej w Polsce. Będziemy mocno protestować przeciwko całkowicie bezprawnej decyzji dyr. szpitala w Białej Podlaskiej p. Chodzińskiego wg, której cały personel ma się zaszczepiony do 1 marca (Uwaga, nawet sprzątaczki będą musiały się poddać eksperymentowi “medycznemu”, jeśli się ktoś nie zaszczepi, nie będzie miał zakaz wstępu do szpitala). Prawdopodobnie z Placu Wolności wyruszymy po szpital.

Zapraszamy nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium online „Historie o historii”, które odbędzie się 29 stycznia 2022 r. Szkolenie przybliża tradycje polskiej prozy historycznej oraz związki powieści i ich autorów z ważnymi nurtami społeczno-kulturalnymi i przełomowymi wydarzeniami politycznymi. W programie seminarium znajdą się następujące zagadnienia: Historyczna pamięć Piastów w epoce PRL. Badania naukowe a literatura (prof. Marek Barański), Powieść historyczna w XIX wieku oraz na przełomie XIX/XX wieku (prof. dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska), Spór o Słowian w kulturze polskiej w XIX i XX wieku (Jacek Radzymiński), Zmierzch współczesnej powieści historycznej (dr Adam Podlewski), Rola powieści historycznej w wychowaniu obywatelskim z perspektywy pisarza i popularyzatora (Rafał A. Ziemkiewicz).

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY