Szef niemieckiej marynarki wojennej zdymisjonowany. Jego słowa wywołały burzę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kay-Achim Schoenbach

Kay-Achim Schoenbach / Fot. PAP/EPA

Szef niemieckiej marynarki wojennej Kay-Achim Schoenbach złożył rezygnację po tym, jak wywołał skandal swoimi wypowiedziami na temat aneksji Krymu i Władimira Putina.

Wypowiedzi osłabiały wysiłki zachodu

Na nagraniu z wizyty w Indiach Schoenbach w języku angielskim wypowiedział się na temat Władimira Putina oraz aneksji Krymu. Mówił, że Putin chce być traktowany przez Zachód z szacunkiem.

– To, czego naprawdę chce (Putin) to szacunek. A mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem tak mało kosztuje, może nawet nic… Łatwo jest mu okazywać szacunek, którego wymaga – i na który zapewne też zasługuje

– powiedział Schoenbach, nazywając Rosję starym i ważnym krajem.

Schoenbach stwierdził też, że Ukraina już nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu. “Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt”.

Ukraińskie MSZ wezwało Niemcy do publicznego odrzucenia uwag szefa marynarki. W oświadczeniu stwierdzono, że wypowiedzi Schoenbacha, że ​​Krym nigdy nie wróci na Ukrainę, a prezydent Rosji zasługuje na szacunek, mogą osłabić wysiłki Zachodu na rzecz deeskalacji sytuacji.

Nieunikniona rezygnacja

MSZ Ukrainy wezwało też na rozmowę ambasador Niemiec w tym kraju Ankę Feldhusen.

– Zwrócono uwagę na to, że kategorycznie nie do przyjęcia są wypowiedzi dowódcy marynarki wojennej Niemiec Kaya-Achima Schoenbacha, m.in. dotyczące tego, że Krym nigdy nie powróci do składu Ukrainy i że nasze państwo nie może odpowiadać kryteriom członkostwa w NATO

– podało ukraińskie MSZ w komunikacie.

Jego uwagi pojawiły się w momencie, gdy Rosja zgromadziła dziesiątki tysięcy żołnierzy na granicach Ukrainy, a wysiłki dyplomatyczne starają się zapobiec eskalacji sytuacji. Rosja zaprzecza, że ​​planuje inwazję na Ukrainę.

Rzecznik Ministerstwa Obrony w Berlinie powiedział, że uwagi nie odzwierciedlają stanowiska Niemiec ani pod względem treści, ani sformułowania.

– Poprosiłem minister obrony Christine Lambrecht o natychmiastowe zwolnienie mnie z moich obowiązków

– napisał wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach w oświadczeniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzeczpospolita

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY