Berlusconi: Nie ubiegam się o prezydenturę w poczuciu odpowiedzialności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Były premier Włoch Silvio Berlusconi

Były premier Włoch Silvio Berlusconi / Fot. Livio Anticoli/Pool/Insidefoto/Mondadori Portfolio via Getty Images

Były premier Włoch Silvio Berlusconi ogłosił w sobotę, że nie będzie ubiegał się o urząd prezydenta kraju w poczuciu odpowiedzialności. O swej decyzji poinformował na dwa dni przed rozpoczęciem wyborów szefa państwa w parlamencie.

Wydano oświadczenie w tej sprawie

Na ostateczną decyzję 85-letniego eurodeputowanego Forza Italia czekał blok centroprawicy na czele z liderem Ligi Matteo Salvinim, bo to jej kandydatem miał być w wyborach.

W wydanym oświadczeniu w dniu narady tego bloku Berlusconi napisał: “Postanowiłem zrobić następny krok na drodze odpowiedzialności narodowej”. Poprosił, by nie wskazywać jego nazwiska jako kandydata na prezydenta Włoch.

Następnie były trzykrotny szef rządu zapewnił: “Będę dalej służył mojemu krajowi w inny sposób, jak to robiłem w tych latach jako lider polityczny i w Parlamencie Europejskim, unikając tego, aby wokół mojego nazwiska dochodziło do polemik i pęknięć, które nie mają usprawiedliwienia, bo kraj nie może sobie na nie pozwolić”.

– Włochy potrzebują dzisiaj jedności, ponad podziałem na koalicję i opozycję, skupioną wokół wysiłku na rzecz walki z bardzo ciężką sytuacją sanitarną i wyjścia z kryzysu

– stwierdził Silvio Berlusconi.

Odnosząc się do możliwego głosowania nad kandydaturą premiera Mario Draghiego na prezydenta, polityk stwierdził, iż powinien on kontynuować swoją pracę jako szef rządu, realizując projekt reform i wychodzenia z kryzysu w ramach krajowego planu odbudowy. Zaznaczył, że konieczna jest reforma podatków, wymiaru sprawiedliwości i walka z biurokracją.

Na dwa dni przed rozpoczęciem wyborów prezydenta Włoch nie ma żadnej oficjalnej kandydatury na ten urząd.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY