Talibowie apelują o uznanie swojego rządu. ONZ wyciąga pomocną dłoń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Talibowie w Afganistanie

Talibowie w Afganistanie / Fot. PAP/EPA/STRINGER. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Pełniący obowiązki premiera Afganistanu, mułła Hassan Akhund wezwał społeczność międzynarodową do uznania obecnej afgańskiej administracji, stworzonej przez talibów. Natomiast przedstawicielka sekretarza ONZ Deborah Lyons wskazała, że społeczność międzynarodowa powinna wesprzeć afgańską gospodarkę.
  • Po raz kolejny premier Afganistanu Hassan Akhund poprosił międzynarodową społeczność o uznanie rządu talibów.
  • Podczas konferencji prasowej, na której znaleźli się przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych przekonywał, że spełnili oni wszystkie warunki do uznania ich władzy.
  • Wezwał on również do odmrożenia pomocy międzynarodowej, która przed przewrotem docierała do Kabulu, a także do odmrożenia zagranicznych aktywów.
  • Zobacz także: Portugalia: Ceny energii i gazu rosną. Do łask wracają piece i kominki

Premier Afganistanu Hassan Akhund przekonywał na konferencji prasowej w Kabulu, że talibowie spełnili do tej pory wszystkie międzynarodowe warunki do uznania nowego rządu, który przejął władzę latem 2021 roku. Talibowie zajęli Kabul 15 sierpnia, w wyniku błyskawicznej ofensywy w całym kraju. Tego dnia z kraju uciekł urzędujący prezydent, Aszraf Ghani. 31 sierpnia kraj opuściły ostatni żołnierze sił międzynarodowych.

Pomimo odmiennego podejścia talibów przy przejmowaniu władzy oraz dalszej organizacji państwa międzynarodowa społeczność obawia się, że powrócą oni do stosowania praktyk z poprzednich rządów, gdzie m.in. ograniczano prawa kobiet i jawnie wspierano grupy terrorystyczne.

Na tę chwilę zamrożona została pomoc międzynarodowa, która wcześniej docierała do poprzedniego rządu. Zamrożono również aktywa należące do afgańskiego rządu, które są ulokowane poza granicami kraju.

Wzywam wszystkie rządy, zwłaszcza państw islamskich, do uznania naszego rządu

– stwierdził jeszcze we wrześniu Akhud.

Akhund na konferencji prasowej, na której obecni byli także przedstawiciele ONZ, wzywał do odmrożenia pomocy finansowej dla Afganistanu, zrzucając odpowiedzialność za kryzys gospodarczy w kraju na to, że pomoc ta przestała docierać do kraju. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

ONZ wyciąga pomocną dłoń

Specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Afganistanie, Deborah Lyons, przemawiając na konferencji, na której wystąpił Akhund stwierdziła, że kryzys gospodarczy w Afganistanie to poważny problem, którym zająć muszą się wszystkie kraje świata.

ONZ pracuje nad ożywieniem afgańskiej gospodarki i pomocą w gospodarczych problemach Afganistanowi

– poinformowała.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY