Nieoficjalne ustalenia ws. awarii “Czajki”. Możliwe zawiadomienie do prokuratury

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pokrywa kanalizacyjna

Pokrywa kanalizacyjna / Fot. Pixabay

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Radio ZET, przyczyną awarii rurociągu pod dnem Wisły, do którego doszło w sierpniu 2020 r., był błąd w pierwotnym projekcie budowy. MPWiK ma złożyć w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i badający dla spółki eksperci z Politechniki Krakowskiej zakończyli badanie przyczyn awarii rurociągu pod dnem Wisły. Jak ustalili, uszkodzenie było skutkiem niepoprawnego zaprojektowania rurociągów w 2006 r.

Nie zaplanowano wtedy odpowiedniego drenażu, który pozwoliłby na odprowadzanie z przestrzeni wokół rurociągów zbierających się tam przez lata wody i ścieków. Błędnie założono, że rury będą w 100 procentach szczelne przez wiele lat. Jednak zbierający się nadmiar wody i nieczystości wytworzył ciśnienie, które w końcu wysadziło beton, którym zalane były rury, co doprowadziło do ich uszkodzenia

– przekazało Radio Zet.

Na podstawie wniosków końcowych MPWiK ma złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Prokuratura przygląda się awarii “Czajki”

Obecnie warszawska Prokuratura Regionalna prowadzi postępowanie ws. awarii “Czajki”. Przedmiotem w tej sprawie jest niedopełnienie obowiązków przez urzędników oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wydało na usuwanie skutków awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni “Czajka” w 2019 i 2020 r. oraz na budowę nowego układu łącznie ponad 220 mln zł. To o około 50 mln więcej niż koszt budowy tunelu i rurociągu pod Wisłą w 2012 r. Wówczas było to ok. 170 mln zł.

polskieradio24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY