Nieczysta zagrywka Ukraińców. Blokują działanie Jedwabnego Szlaku

Dodano   10
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraina blokuje transport kolejowy do Polski

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od 30 listopada 2021 r. trwa bezterminowa blokada kolejowa na granicy z Ukrainą. Z nieznanych powodów Koleje Ukraińskie zablokowały tranzyt ładunków m.in. z Chin i Kazachstanu. Wszelkie negocjacje z Kijowem zakończyły się fiaskiem.
  • Od końca listopada ub. r. trwa blokada kolejowa na granicy z Ukrainą. Nasz wschodni sąsiad z nieznanych powodów nie wpuszcza pociągów towarowych m.in. z Chin do Polski.
  • Zarząd Polskich Kolei Państwowych zaskoczony jest bezprecedensowym ruchem Ukraińców.
  • Na początku stycznia polska strona rozmawiała z Kolejami Ukraińskimi, lecz nie doszło do zawarcia porozumienia.
  • Ponadto strona ukraińska nie przekazała wyjaśnień do końca ubiegłego tygodnia, na co przystała podczas rozmów bilateralnych.
  • Zobacz także: Litwa zmienia przepisy ws. pisowni nazwisk. Polacy skorzystają

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Olszewski poinformował, że od 30 listopada ub. r. obowiązuje bezterminowy zakaz nałożony przez Koleje Ukraińskie przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z 15 wybranych krajów, m.in. Chin, Rosji, Kazachstanu do Polski tranzytem przez terytorium Ukrainy.

Prowadzone przez Koleje Ukraińskie działania w praktyce oznaczają spadek przekazywania towarów w tranzycie przez terytorium Ukrainy w relacji wschód-zachód kierowanych do Polski i powodują całkowite wyeliminowanie tranzytu. Jesteśmy jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem

– wyjaśnił Andrzej Olszewski.

Przyznał, że bezpośrednie przyczyny wprowadzenia zakazu nie są znane. Członek zarządu PKP dodał, że ta bezprecedensowa decyzja uderzy w międzynarodowy łańcuch dostaw, szczególnie przez blokadę ładunków z Chin, które odbywają się w ramach Jedwabnego Szlaku.

Wyrażamy zaniepokojenie i niezadowolenie sytuacją, z którą polska kolej zmaga się obecnie na polsko-ukraińskiej granicy. To już drugi miesiąc, w którym międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane i nie wiemy, jak długo ta sytuacja będzie się utrzymywała. Jesteśmy zaskoczeni jednostronnym wprowadzeniem ograniczeń w transporcie przez stronę ukraińską. Zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja

– podkreślił członek zarządu Polski Kolei Państwowych.

Zdaniem członka zarządu PKP, wprowadzona blokada jest sprzeczna z międzynarodową konwencją Umowy o Międzynarodowej Kolejowej Komunikacji Towarowej i dwustronnymi porozumieniami w zakresie transportu kolejowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rozmowy ze stroną ukraińską zakończone fiaskiem

Członek zarządu PKP poinformował, że ostatnie spotkanie przedstawicieli Grupy PKP i UZ odbyło się 10 stycznia br. Od tego czasu polska spółka liczy na wywiązanie się z zobowiązania złożonego przez Koleje Ukraińskie, które zobligowały się do skutecznego wyjaśnienia tej sytuacji po stronie ukraińskiej.

Pomimo zapewnienia, że wszystkie aspekty tej sprawy zostaną rozstrzygnięte do końca ubiegłego tygodnia Grupa PKP nie otrzymała do obecnej chwili żadnej informacji zwrotnej od Kolei Ukraińskiej

– przekazał Olszewski.

Grupa PKP wyczerpała możliwości prowadzenia rozmów dwustronnych z UZ. Przypomniał, że według zapowiedzi UZ 20 stycznia br. w życie wchodzi kolejne ograniczenie, polegające na zakazie wwozu ładunków w wagonach handlowych KU na teren Polski.

Co dodatkowo pogorszy sytuację przewozową zarówno PKP Cargo i PKP LHS, ale również Kolejom Ukraińskim. Oczekujemy wycofania się z nałożonych i zaplanowanych zakazów w transporcie, przywrócenia regularnego, niezakłóconego ruchu towarowego pomiędzy naszymi krajami

– dodał.

W ciągu dwóch ostatnich lat Polska stała się drugim partnerem handlowym Ukrainy, ustępując pod względem wartości wymiany handlowej jedynie Chinom. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2021 r. import z Ukrainy do Polski osiągnął wartość 4,4 mld dolarów, co przekracza blisko dwukrotnie eksport Ukrainy do Rosji, a trzykrotnie eksport do innych sąsiadów Ukrainy, takich jak Węgry i Słowacja.

forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY