Szef MSZ Rosji zapowiada szczyt Rosja-Chiny z udziałem Putina i Xi Jinpinga

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sergiej Ławrow

Sergiej Ławrow / fot. You Tube/ Jan Potoczek

Gdyby doszło do wznowienia rozmów między Rosją a Zachodem ich głównym tematem byłaby kwestia nierozszerzania się NATO na wschód - oświadczył szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
  • Po serii negocjacji z NATO i Stanami Zjednoczonymi Rosjanie zapowiadają dalsze “działanie w interesie swojego bezpieczeństwa”.
  • Rosja domaga się m.in. prawnie wiążących gwarancji, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO.
  • Ławrow zapowiedział jednocześnie, że 4 lutego, w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie dojdzie do szczytu z udziałem prezydentów Rosji i Chin.
  • Zobacz także: Bułgaria: Wkurzeni obywatele ruszyli na parlament. Politycy i policja przerażeni [+WIDEO]

Twarde żądania Rosji

Po serii negocjacji dotyczących sytuacji wokół Ukrainy, w pobliżu której Rosja gromadzi dużą liczbę żołnierzy (ponad 100 tysięcy) Ławrow zapowiedział, że jeśli propozycje Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa dla Moskwy ze strony Zachodu zostaną odrzucone, wówczas “Rosja będzie działać w interesie swojego bezpieczeństwa”.

Wcześniej o żądaniach Rosji dyskutowano na szczytach USA-Rosja i NATO-Rosja oraz w czasie posiedzenia OBWE. Rosja domaga się od NATO m.in. prawnie wiążących gwarancji dotyczących Ukrainy. Rosjanom zależy, by Ukraina nigdy nie została członkiem NATO. Postulują także graniczenie obecności wojskowej Sojuszu w pobliżu granic Rosji, w tym m.in. w Polsce.

– Jeśli nasze propozycje zostaną odrzucone, kiedy to się stanie, jeśli się stanie, będziemy, oczywiście, oceniać sytuację, przekażemy raport prezydentowi. Prezydent zapowiedział, że podejmie decyzję biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, po pierwsze – interes bezpieczeństwa Rosji

– powiedział Ławrow na piątkowej konferencji prasowej.

4 lutego szczyt Rosja-Chiny

Ławrow dodał, że gdyby po otrzymaniu odpowiedzi od USA i NATO “okazało się, że jest sens wznawiania negocjacji”, wówczas głównym tematem byłaby kwestia nierozszerzania się NATO na wschód.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ławrow zapowiedział jednocześnie, że 4 lutego, w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie dojdzie do szczytu. Udział w nim wezmą prezydenci obu państw- Władimir Putin i Xi Jinping.

– Przygotowujemy szczyt Rosja-Chiny. Prezydent Putin, na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga, odwiedzi Pekin 4 lutego. Tego samego dnia odbędą się negocjacje na najwyższym szczeblu

– powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY