Rondo Dmowskiego przetrwa ofensywę lewicy? Prawo i Sprawiedliwość ma już nowy projekt

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prawo i Sprawiedliwość

Happening lewicy ze zmianą tabliczki na rondzie im. Romana Dmowskiego w Warszawie. / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie uratuje Rondo Romana Dmowskiego przed zmianą nazwy. Grupa posłów obozu rządzącego złożyła w Sejmie projekt ustawy, która określi zasady zmian nazw obiektów w przestrzeni publiczej.
  • Prawo i Sprawiedliwość chce zakazać zmian nazw ulic i placów
  • Jest to działanie zapobiegawcze na wypadek wymazywania z pamięci zbiorowej postaci takich jak Roman Dmowski
  • W grudniu stołeczni radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji przewidującej zmianę nazwy ronda Romana Dmowskiego na rondo Praw Kobiet
  • Decyzja Rady Warszawy wywołała powszechne oburzenie
  • Zobacz także: Bułgaria: Wkurzeni obywatele ruszyli na parlament. Politycy i policja przerażeni [+WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość obroni Dmowskiego?

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przeprowadzi rewolucję w kwestii zmian nazw obiektów w przestrzeni publicznej. Projekt ustawy zakłada, iż:

“Zmiana nazwy patrona będzie możliwa tylko w celu bardziej godnego upamiętnienia ich pamięci przez nadanie ich imienia (nazwy) innemu obiektowi przestrzeni publicznej lub ze względu na ujawnienie nowych, nieznanych wcześniej faktów podających w wątpliwość zasługi osoby lub podmiotu, na cześć których nazwano obiekt przestrzeni publicznej”

– czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Po raz pierwszy z propozycją projektu wyszedł wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jabłoński wyraził wówczas oburzenie w związku z przegłosowaniem petycji dotyczącej usunięcia Romana Dmowskiego z centrum stolicy.

“W wielu krajach widać trend wymazywania historycznych postaci z nazw ulic, obalania ich pomników przez grupy ideologicznej lewicy. To bardzo złe zjawisko niektórzy chcieliby przeszczepić także na polski grunt. Mam nadzieję że Sejm szybko przyjmie przepisy, które temu zapobiegną”

– napisał w czwartek na Twitterze wiceszef MSZ.

Fakty RMF

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY