Radykalizm Watykanu ws. koronawirusa. Przepisy uderzają w zarobki pracowników

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Watykan

Watykan / fot. Andrea Ronchini

Watykan zaostrzył przepisy antypandemiczne i kary za ich naruszanie. Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek FFP2 w miejscach zamkniętych i rozszerzono wymóg posiadania wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawianej tylko na podstawie szczepienia przeciwko COVID-19 lub wyleczenia.
  • Państwo Watykańskie z polecenia papieża Franciszka zaostrzyło przepisy covidowe dotyczące pracowników oraz zwiedzających
  • Nałożono obowiązek nakładania maseczek ochronnych, a w Watykanie moga przebywać wyłącznie osoby zaszczepione lub wyleczone
  • Przedstawiono również tabelę z wysokimi karami pienięznymi za nieprzestrzeganie przepisów
  • Z kolei niezaszczepieni pracownicy, musza do końca stycznia przyjąć pierwszą dawkę inaczej stracą wypłatę
  • Zobacz także: Medyczne aspekty ograniczeń covidowych – raport Ordo Iuris i debata ekspertów

Tylko ze wzmocnionym tzw. Green Pass dla zaszczepionych i wyleczonych można wejść do Muzeów Watykańskich i rezydencji w Castel Gandolfo. Ten sam obowiązek dotyczy uczestników sympozjów i konferencji w watykańskich urzędach.

Po tym, gdy rząd włoski postanowił wprowadzić nowe restrykcje związane z kolejną falą zakażeń na koronawirusa i szerzeniem się nowej mutacji Omikron, na podobny krok zdecydowało się Państwo Watykańskie. Urzędnicy na prośbę papieża Franciszka podnieśli poziom restrykcji iopublikowali nową tabelę z karami za ich nieprzestrzeganie.

Grzywna od 25 do 160 euro przewidziana jest za naruszenie przepisów o zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych. Kara za brak maseczki lub noszenie jej w niewłaściwy sposób i brak przestrzegania dystansu społecznego wynosi od 25 do 50 euro. Wzrasta do 160 euro, jeśli dochodzi do tego w miejscach publicznych.

Z kolei grzywna za naruszenie przepisów o obowiązku izolacji bądź kwarantanny wynosi, aż 1,5 tys. euro. W przypadku kolejnego naruszania przepisów covidowych, kary automatycznie ulegają podwojeniu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com 

Ostre przepisy dla niezaszczepionych pracowników

Państwo Watykańskie posiada jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów nałożonych na tamtejszych pracowników. Niezaszczepieni praconicy, choć zgodnie z podawanymi informacjami jest ich niewielu musza do końca stycznia b.r. przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

W innym przypadku nie będą mogli oni wrócić do pracy, a ich obecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną i nie otrzymają za wykonaną pracę wynagrodzeni, co godzi w Kościelne nauczanie o godnej płacy za wykonanie obowiązków.

Do czasu ustania epidemii zostały zawieszone wyjazdy służbowe, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak podkreślono, z woli papieża Franciszka przepisy rozporządzenia dotyczą całego personelu Stolicy Apostolskiej i wszystkich watykańskich urzędów.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY