Sondaż: Polacy nie dają się nabrać na podatek dla klimatu. Chcemy płacić mniej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Większość badanych - 59 proc. - nie godzi się na płacenie wyższych rachunków za energię w imię walki z kryzysem klimatycznym - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.

Skala podwyżek rzutuje na wyniku

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM wynika, że większe koszty energii związane z ochroną klimatu jest w stanie ponosić zaledwie co trzeci respondent. Co ciekawe, nie widać tu podziału między sympatykami obozu rządzącego i opozycji. Ci pierwsi są na “nie” w 51 proc., ci drudzy – w 54 proc. Podobnie jest w przypadku tych, którzy są skłonni do większego finansowego poświęcenia – to odpowiednio 35 i 37 proc. wskazań- informuje DGP.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec zeszłego tygodnia, już po grudniowych decyzjach Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdził podwyżki cen prądu i gazu. Ich skala zapewne rzutuje na wyniki, tym bardziej że ankietowani najwyraźniej byli nią zaskoczeniu.

Polacy zaskoczeni wysokością podwyżek

63,03 procent uważa, że zmiana cen była wyższa niż się spodziewali. 5,3 procent respondentów odpowiedziało, że podwyżka była adekwatna do ich oczekiwań. 2,35 procent stwierdziło, że wzrost rachunków jest mniejszy, niż się spodziewali, a 29,32 proc. odpowiedziało – “nie wiem/trudno powiedzieć”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com 

Na pytanie, czy w związku z podwyżkami cen, rachunków i zmianami podatkowymi planują ograniczenia wydatków 63 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak. 26,7 proc. udzieliło odpowiedzi “nie”, a 10,3 proc. “nie wiem/trudno powiedzieć”.

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM

Z sondażu wynika, że Polacy uważają, iż “inflacja jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby na to statystyki Głównego Urzędu Statystycznego”. “Według nich ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku wzrosły o prawie 30 proc.” – pisze RMF FM.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 8,6 proc. niż przed rokiem.

United Surveys zapytało Polaków, o ile ich zdaniem średnio wzrosły ceny w ciągu ostatniego roku. Średnia ze wszystkich podanych odpowiedzi wyniosła 27,3 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej niż statystyki GUS-u.

– Wzrosty cen najbardziej odczuli renciści. Według nich ceny wzrosły średnio o 48 proc. Co ciekawe, gorzej nastawieni są zwolennicy obozu rządzącego (średnia prognoz 27 proc.) niż opozycji (26 proc.)

– przekazano na stronie radia.

DGP, RMF FM, Radio Opole

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY