Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 11 do 17 stycznia: demonstracje, pikiety, spotkania

ZOBACZ KONIECZNIE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Niepodległości 2020 zdjęcie Jan Bodakowski

Marsz Niepodległości 2020 zdjęcie Jan Bodakowski / Marsz Niepodległości 2020 zdjęcie Jan Bodakowski

Kolejne tygodnie nowego 2022 są coraz bardziej obfite w ciekawe wydarzenia. Wiele z nich odbywa się tylko on line. Zapewne z powodu braku globalnego ocieplenia, czyli niskich temperatur nie ma zapowiedzi demonstracji. By spotkać się w plenerze, trzeba poczekać jeszcze jakiś czas – powodów do demonstracji będzie wiele.

11 stycznia wtorek

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję online wokół książki Mariana Karczewskiego „Czy można zapomnieć? Wspomnienia z lat wojny 1939–1945”. W spotkaniu udział wezmą: Stanisław Karczewski – senator RP, bratanek autora, prof. dr hab. Włodzimierz Suleja – autor opracowania (Biuro Badań Historycznych IPN), dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa IPN. Prowadzenie: Krzysztof Ziemiec. Transmisja na kanale IPNtv i profilu IPN na Facebooku: 11 stycznia 2022 (wtorek), godz. 18.00.

12 stycznia środa

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Fundacja „Civitas Christiana” zapraszają na dyskusję o książce bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Publikacja jest zbiorem okupacyjnych rozważań społecznych autorstwa Prymasa Tysiąclecia. O książce dyskutować będą: Iwona Czarcińska (Instytut Prymasowski), prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN), prof. Paweł Skibiński (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej), Piotr Sutowicz (Civitas Christiana). Spotkanie odbędzie się 12 stycznia (środa) o godz. 18:00 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Transmisja online: FB @BudujcieCivitasChristiana, youtube.com/CivitasChristianaTV.

Rocznica zagłady cyganów w niemieckich obozach koncentracyjnych.
11.00
Uroczystości upamiętniające likwidację obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Kuźnia Romów – Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84.
12.00
Otwarcie wystawy plenerowej „Zagłada Romów i Sinti”. Wystawa będzie prezentowana do 31 stycznia 2022 r. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83.
12.30
Prelekcja „Obóz cygański w getcie łódzkim (1941–1942)”. Prowadzenie: Andrzej Grzegorczyk (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi). Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83.

Zapraszamy na dyskusję o książce „Urząd do spraw Wyznań – struktury, działalność, ludzie, tom 2: Struktury administracji wyznaniowej i pierwsze lata działalności Urzędu ds. Wyznań w Polsce ludowej (1945–1956)”, pod red. Rafała Łatki. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2022 (środa), o godz. 16.00, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, będzie transmitowane na kanale IPNtv. W rozmowie wezmą udział: dr hab. Konrad Białecki prof. UAM (IPN Poznań), dr hab. Rafał Łatka (BBH IPN, IDMN), dr Bartłomiej Noszczak (IPN Warszawa), dr hab. Krzysztof Sychowicz (IPN Białystok). Prowadzenie: ks. dr hab. Dominik Zamiatała prof. UKSW.

Instytut Ordo Iuris zaprasza na transmisję debaty pt. “Medyczne aspekty ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią Covid-19”. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana druga część raportu Instytutu Ordo Iuris dotyczącego zagadnień związanych z epidemią. W debacie wezmą udział eksperci reprezentujący różne dziedziny medycyny i nauk powiązanych. Początek transmisji o godz. 14:00. Transmisja na kanale Ordo Iuris na YouTube.

13 stycznia czwartek

Zapraszamy na dyskusję o najnowszym, 37 numerze periodyku „Pamięć i Sprawiedliwość”. Spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2022 (czwartek), o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, będzie transmitowane na kanale IPNtv. W rozmowie wezmą udział: dr hab. Konrad Białecki (prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Oddział IPN w Poznaniu), dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej), ks. dr hab. Dominik Zamiatała (prof. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Prowadzenie: dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

37 numer czasopisma poświęcony jest szeroko rozumianej sytuacji Kościołów i związków wyznaniowych w europejskich państwach bloku wschodniego w latach 1945–1992. W tekstach przygotowanych przez autorów polskich i zagranicznych poszukiwano podobieństw i różnic między działalnością tych krajów, polityką wyznaniową władz, sytuacją wyznawców poszczególnych Kościołów. Przedmiot zainteresowania autorów stanowiło też to, jak Kościoły i związki wyznaniowe odnalazły się w realiach funkcjonowania w skrajnie wrogim otoczeniu politycznym, w państwach, których założeniem ideologicznym było zwalczanie każdej religii.

Stowarzyszenie Wiernych Tradycji Katolickiej im. kard. Stanisława Hozjusza zaprasza na spotkanie dyskusyjne na temat “Pół roku po Traditionis custodes — skansen w likwidacji?”. Spotkanie poprowadzi prezes stowarzyszenia Kamil Klimczak. Czwartek 13 stycznia o godz. 18:30 do lokalu przy ul. Próchnika 1 lok. 321 w Łodzi. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale “Chrobry Szlak

14 stycznia piątek

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z red. Stanisławem Michalkiewiczem w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się 14.01.2022 o godz. 18.00 w Centrum Konferencyjnym PZM Lublin przy ul. Prusa 8. W spotkaniu weźmie udział Tomasz Cukiernik — autor biografii St. Michalkiewicza oraz Bartłomiej Pejo — prezes Fundacji Kisiela.

Zapraszamy na transmisję koncertu dla Alesia Puszkina, który odbędzie się 14 stycznia o 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w budynku Laboratorium (Sala im. W. Krukowskiego). Koncert zorganizowany został przez Białoruską Radę Kultury w geście solidarności z Alesiem Puszkinem, a także wszystkimi twórcami kultury represjonowanymi z przyczyn politycznych. Występują: Zespół N.R.M., Andrej Melnikał, Aleg Hamenka, Zespół Рэха, Aliaksander Pamidorał. Koszt biletu 10 zł.

Aleś Puszkin to wybitny białoruski artysta i performer, aktywna osoba publiczna. 30 marca 2021 został aresztowany przez białoruską milicję na wniosek prokuratury z Grodna. Po zatrzymaniu przeszukano jego dom i zdemolowano pracownię. Aleś przebywa w zamknięciu – na podstawie białoruskiego kodeksu karnego za „podżeganie do nienawiści” grozi mu dwanaście lat więzienia (część 3, paragraf 130).

Powodem wszczętego postępowania i oskarżenia go o „podżeganie do nienawiści” jest jego obraz, który znajduje się w grodzieńskim Centrum Życia Miejskiego. Jest to portret Jauhiena Żychara, dowódcy oddziału antykomunistycznej partyzantki, który walczył z Sowietami jeszcze 10 lat po zakończeniu wojny. Prokuratura uznała, że przedstawianie jego wizerunku jest „rehabilitacją nazizmu”, ponieważ Żychar kolaborował wcześniej z Niemcami walczącymi przeciwko ZSRR.

Zachęcamy do wyrażenia wsparcia Alesiowi Puszkinowi poprzez uczestnictwo w transmisji koncertu – całkowity koszt ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na fundację Belarusian Council for Culture, która wspiera Alesia Puszkina oraz innych represjonowanych twórców kultury.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY