Interwencja min. Ziobry. Chodzi o umorzenie części zarzutów wobec Kramka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bartosz Kramek

Bartosz Kramek / Fot. Andrzej Wiktor

Prokuratura zbada umorzenie postępowania dotyczącego podżegania przez Bartosza Kramka do niszczenia zasieków na granicy polsko-białoruskiej – poinformowała w niedzielę Prokuratura Krajowa. Zbadanie tej sprawy zlecił prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Interwencja ministra Ziobry

W niedzielę Prokuratura Krajowa poinformowała, że „Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił zbadanie w trybie nadzoru umorzenia postępowania Prokuratury Rejonowej w Sokółce. Sprawa dotyczy podżegania przez Bartosza K. do niszczenia zasieków na granicy polsko-białoruskiej”.

Chodzi o postępowanie przeciwko 13 osobom, którym śledczy postawili zarzuty związane ze zniszczeniem w sierpniu ub. roku fragmentu ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Wśród podejrzanych jest Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog. Jednym z wątków dochodzenia była kwestia nawoływania przez Kramka do niszczenia zasieków. Jak podał w mijającym tygodniu portal Salon24, Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP w Białymstoku umorzył część dochodzenia dotyczącą podżegania do niszczenia mienia.

Próba rozerwania zasieków na granicy

Do incydentu przy granicy z Białorusią koło wsi Szymaki w woj. podlaskim doszło w końcu sierpnia. Na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych widać grupę osób, która weszła na pas drogi granicznej. Kamery zarejestrowały, jak grupa użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego ułożone na granicy Polski z Białorusią.

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to „akt obywatelskiego nieposłuszeństwa”. Sprawcy chcieli w ten sposób wyrazić sprzeciw „wobec okrutnej polityki rządu” i „zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią”. „Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje” – mówili wtedy uczestnicy akcji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wszystkim 13 zatrzymanym postawione zostały zarzuty zniszczenia – wspólnie i w porozumieniu – mienia, czyli fragmentu zasieków zbudowanych na granicy. Czyn został zakwalifikowany jako występek o charakterze chuligańskim. Podejrzani nie przyznali się i odmówili składania wyjaśnień.

Jeszcze przed tym zdarzeniem Bartosz Kramek na łamach „Gazety Wyborczej” opublikował tekst pt. „Obalmy zasieki na granicy. Zaprotestujmy w duchu obywatelskiego nieposłuszeństwa”. Wątek dotyczący nawoływania przez Kramka do niszczenia ogrodzenia został umorzony. Nadal toczy się jednak postępowanie ws. niszczenia zasieków.

PAP, TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY