Szwedzi odrzucają rosyjskie żądania. Skandynawowie zasilą Sojusz Północnoatlantycki?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Szwecji

Flaga Szwecji / Fot. Pixabay

Temat ewentualnego akcesu do Sojuszu pojawił się w ostatnich dniach na szwedzkiej agendzie politycznej. Coraz głośniej ten temat mówią również politycy opozycji.
  • Rosyjskie żądania wstrzymania “ekspansji NATO na wschód” ożywiły w Szwecji i Finlandii debatę nad ewentualnym wstąpieniem do Sojuszu.
  • Mnożna się spodziewać, że Finlandia i Szwecja podejmą współpracę i złożą wspólny wniosek o członkostwo w NATO.
  • Debata na temat akcesu do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dużo bardziej zaawansowana w Helsinkach, niż Sztokholmie.
  • Zobacz także: Rosja żąda wstrzymania rozbudowy NATO. Tymczasem Finlandia nie wyklucza dołączenia do sojuszu

Zagrywki Putina mobilizują państwa skandynawskie

Już przed świętami szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde odrzuciła rosyjskie żądania wstrzymania “dalszej ekspansji” NATO.

– Porządek światowy musi być oparty na zasadach, w którym panuje prawo międzynarodowe, a każdy kraj ma prawo do dokonywania własnych wyborów w zakresie polityki bezpieczeństwa

– stwierdziła.

– Szwecja i Finlandia są tym bardzo dotknięte. Odrzucenie jakiejkolwiek przyszłej ekspansji NATO zmniejszy możliwości dokonywania niezależnych wyborów politycznych

– dodała.

Premier Magdalena Andersson w czwartek 6 stycznia spotkała się z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Po rozmowach oświadczyła, że europejski porządek międzynarodowy “nie podlega negocjacjom”. Poszła również w ślady Finów i podkreśliła, że “w Szwecji sami decydujemy o naszej polityce zagranicznej i bezpieczeństwie oraz o tym, z kim współpracujemy”.

Warto przypomnieć, że zarówno premier jak i prezydent Finlandii rozpoczęli rok od jasnej deklaracji, że ich kraj ma prawo ubiegać się o przyłączenie do NATO, jeśli taką podejmie decyzję.

Skandynawowie zasilą Sojusz?

Temat ewentualnego akcesu do Sojuszu pojawił się w ostatnich dniach na szwedzkiej agendzie politycznej. Coraz głośniej ten temat mówią również politycy opozycji.

– Finlandia odmawia akceptacji rosyjskich żądań tworzenia nowych stref wpływów i potwierdza, że wyłącznie oni sami są panami we własnym domu. Oni już współpracują – podobnie jak Szwecja – z NATO, ale mówią jasno, że jeśli sytuacja tego wymaga, Finlandia może stać się kolejnym pełnoprawnym członkiem NATO. Szwecja powinna teraz, w szerokim porozumieniu politycznym, zrobić to samo, co Finlandia

–  napisał 4 stycznia na Facebooku Ulf Kristersson, lider centroprawicowego opozycyjnego ugrupowania politycznego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

– Można się spodziewać, że Finlandia i Szwecja podejmą współpracę i złożą wspólny wniosek o członkostwo w NATO, o ile się na to zdecydują

– uważa portal euractiv.com.

Według portalu debata na temat akcesu do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dużo bardziej zaawansowana w Helsinkach, niż Sztokholmie.

Do Rzeczy, Euractiv

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY