Bąkiewicz: Świat wkroczył w okres przekształceń systemu międzynarodowego, turbulencji, niepewności, chaosu i destabilizacji

WAŻNE
Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Robert Bąkiewicz

Robert Bąkiewicz / Fot. Twitter/MediaNarodowe

Procesy, z którymi mamy do czynienia, mogą doprowadzić do wojny i zagrażają utratą bądź ograniczeniem suwerenności. W sposób szczególny dotyczy to państw naszego obszaru - napisał Robert Bąkiewicz w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Szwedzi odrzucają rosyjskie żądania. Skandynawowie zasilą Sojusz Północnoatlantycki?

Wielowektorowe zagrożenia

Robert Bąkiewicz w specjalnym wpisie w mediach społecznościowych opisał “sprawy szczególnie ważne dla Polski i obszary, w których polskie władze powinny podjąć konieczne działania na rzecz ratowania niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny”.

Zagrożenia te mają wielowektorowy charakter, obejmują bowiem zarówno dążenia do rosyjskiej dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i działania przekształcające Unię Europejską w superpaństwo, pozbawiające nasze narody suwerenności i wolności. Polska, podobnie jak i wiele innych państw naszego obszaru bezpieczeństwa, nie jest dostatecznie przygotowana do skutecznej odpowiedzi na te wyzwania. Niemniej wydaje się, że jeszcze nie jest za późno, aby skutecznie przeciwstawić się narastającym zagrożeniom – napisał.

Jak wskazał, przeciwstawienie się temu będzie wymagać “bardziej zdecydowanej, przemyślanej i konsekwentnej polityki w zakresie wzmacniania naszej suwerenności i bezpieczeństwa”.

Zasadniczym problemem, z jakim dziś mamy do czynienia, to podwójny – choć różny w swym charakterze – model zagrożeń. Najpilniejszym z wyzwań jest przeciwstawienie się zakusom strony rosyjskiej, której działania stanowią poważne ryzyko pozbawienia suwerenności i szeroko rozumianego bezpieczeństwa państw naszego obszaru – podkreślił.

Z drugiej strony Bąkiewicz zwrócił uwagę na sytuację w Unii Europejskiej.

Niemcy natomiast, poprzez Unię Europejską, dążą bowiem do ugruntowania swojej hegemonii w jej ramach za pośrednictwem instytucji europejskich, pozbawiających unijne państwa prerogatyw suwerenności i sprowadzając je do roli niemieckiego zaplecza gospodarczego i politycznego. Dzieje się to przy jednoczesnym narzucaniu tym państwom ideologicznych wymogów niszczących ich własną tożsamość – stwierdził.

Co należy zrobić?

Jego zdaniem “należy w trybie pilnym wprowadzić politykę radykalnego wzmocnienia polskiej armii”.

Nakłady na zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa powinny być podwojone, ale nie w jakieś dalszej perspektywie, lecz niezwłocznie. Budżet MONu powinien być podniesiony przynajmniej do 4 % PKB. Stan armii powinien być podniesiony przynajmniej do 200 tyś. żołnierzy zawodowych, a dzięki przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej, powinno być budowane silne zaplecze rezerwowe. Należy dostosować polskie wojsko do wymogów nowoczesnego pola walki, bowiem dotychczasowe działania modernizujące naszą armię, jak też jej struktura, są zdecydowanie niewystarczające, aby odpowiedzieć na wschodnie zagrożenie. Także działania w zakresie polityki zagranicznej muszą być bardziej zorientowane na militarnym wzmocnieniu Ukrainy i amerykańskiej obecności wojskowej w naszym obszarze bezpieczeństwa, przynajmniej do czasu zbudowania przez państwo polskie odpowiednio silnej armii, zdolnej zagwarantować Polsce pełne bezpieczeństwo w zakresie militarnym – wskazał.

Zarysował też potrzebne działania w kontekście UE.

Powinno to także korelować z działaniami w zakresie polityki unijnej, która powinna być zorientowane przede wszystkim na blokowanie rosyjskiej polityki podporządkowywania państw unijnych rosyjskim celom politycznym. Rosyjską ekspansję ułatwia także niestety polityka niemiecka, skupiona na budowaniu swojej dominacji w Unii Europejskiej. Zwłaszcza strategia energetyczna prowadzona przez Niemcy zapewnia Rosji środki materialne na rozbudowę ich potencjału militarnego, zagrażającego bezpieczeństwu państw Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z powyższym niezbędne jest dalsze działanie na rzecz zablokowania Nord Stream 2 – podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY