Macron po stronie Polski w sporze z KE? Nieoficjalne doniesienia

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydenci: Andrzej Duda i Emmanuel Macron podczas rozmowy w ogrodach Pałacu Elizejskiego w Paryżu.

Prezydenci: Andrzej Duda i Emmanuel Macron podczas rozmowy w ogrodach Pałacu Elizejskiego w Paryżu. / Fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak twierdzi korespondent radia RMF FM Marek Gładysz, prezydent Francji Emmanuel Macron ma dążyć do załagodzenia sporu na linii Warszawa - Bruksela. 1 stycznia Francja objęła półroczną prezydencję w UE, co Macron chce wykorzystać w swojej kampanii prezydenckiej, a trwający konflikt mógłby mu w tym przeszkodzić.

Zobacz także: Aleksander Łukaszenka uderzył w Polaków groźną ustawą. Chodzi o “ludobójstwo”

Korespondent RMF FM w swoich ustaleniach powołuje się na francuskie źródła dyplomatyczne. Mają one twierdzić, że Macron będzie próbował doprowadzić do złagodzenia stanowiska Brukseli w sporze z Polską. Prezydent Francji ma się bowiem obawiać, że jeżeli ten konflikt będzie się zaostrzał, to może on sparaliżować objętą 1 stycznia przez Francję półroczną prezydencję Unii Europejskiej.

Wśród francuskich komentatorów pojawia się opinia, że Emmanuel Macron chce wykorzystać objęcie przez Francję prezydencji UE, by “zabłysnąć” na unijnej arenie jako dynamiczny przywódca i zwiększyć swoją popularność przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi. Tu jednak przeszkodą może być trwający konflikt UE z Polską. Prezydent Francji ma się obawiać, że polski rząd może w odwecie zacząć blokować na scenie europejskiej część jego inicjatyw, m.in. w sferze walki z globalnym ociepleniem.

Dziś wieczorem w Paryżu odbywają się spotkania inaugurujące francuską prezydencję w UE. W planie przewidziana jest m.in. robocza kolacja. Mają w niej wziąć udział, oprócz prezydenta i premiera Francji, także m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz kolegium brukselskich komisarzy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl, tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY