Adam Niedzielski szokuje. Nowe obostrzenia, obowiązek certyfikatów. Polska “utknie” w pandemii na dłużej?

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski / fot. PAP/Paweł Supernak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że władza rozważa wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu szczepienia w wielu miejscach.
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce
  • Z rozmowy wynika, że władza na poważnie rozważa likwidację limitów klientów i nałożenie na Polaków obowiązkowych certyfikatów szczepień
  • Opcja ograniczenia mobilności “jest ostatnią propozycją na stole”
  • Szef resortu zdrowia przekonuje, że piąta fala pandemii “będzie najbardziej wymagająca”

Adam Niedzielski o obowiązkowych certyfikatach

Szef resortu zdrowia potwierdził wcześniejsze spekulacje dotyczące powszechnego egzekwowania paszportów covidowych w Polsce. Decyzja taka może zapaść już w niedalekiej przyszłości:

“Paszporty covidowe już dziś obowiązują i mogą być wykorzystywane powszechnie. W Polsce certyfikaty covidowe pozwalają wpuścić więcej klientów, niż wynika to z obowiązujących limitów. (…) Jest już projekt ustawy, który da jednoznaczną podstawę stosowania paszportów covidowych – jeżeli ktoś dziś ma nadal wątpliwości. W Ministerstwie Zdrowia od dawna stoimy na stanowisku, że w tym zakresie rozporządzenie jest wystarczającą podstawą, żeby egzekwować paszporty. Wszystko zależy przede wszystkim od dobrej woli. Jeżeli część hoteli i restauracji stosuje już te rozwiązania, to znaczy, że można i nie ma przeszkód prawnych. Przyglądamy się, jak inne kraje funkcjonują w zakresie obostrzeń i czy podjęte tam decyzje przynoszą skutek. Dlatego nie wykluczam podobnych rozwiązań u nas”

– mówił Niedzielski.

Minister wyznał następnie, że sam okazał już raz paszport covidowy. Rzecz miała miejsce w kinie, w okresie świątecznym przed pokazem czwartej części “Matrixa”.

“Nieciekawy film mi się trafił”

– ocenił polityk.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowe obostrzenia coraz bardziej prawdopodobne

“Dziś stoimy przed ogromnym wyzwaniem, bo nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się błyskawicznie. Jest wciąż dla nas niewiadomą i nie możemy zakładać z góry, że będzie łagodniejszy i nie obciąży systemu ochrony zdrowia. Dlatego musimy się na niego przygotować”

– powiedział minister w rozmowie z Wirtualną Polską.

“Nie wykluczam, że w najbliższych dniach będziemy ogłaszać zmiany w obostrzeniach”

– dodał szef resortu zdrowia.

Minister na pytanie dziennikarza dotyczące zwlekania rządu z wprowadzeniem nowych obostrzeń stwierdził, że restrykcje nie są aż tak skuteczne:

“O wiele skuteczniejsze w walce z epidemią są szczepienia, a nie obostrzenia. Jesienią 2020 roku system opieki medycznej w Polsce został drastycznie obciążony, więc słuszną reakcją było głębokie zamknięcie życia społecznego i gospodarczego. Nie oznacza to jednak, że dziś musimy i pójdziemy tą samą drogą. Każda fala epidemii ma inną specyfikę. Wówczas nie mieliśmy skutecznych środków do walki z epidemią: szczepień i pierwszych leków. Dziś je mamy”

– mówił polityk.

Wirtualna Polska

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY