Hymn Polski jednak bez zmian? Projekt ustawy ma trafić do kosza

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Polski

Flaga Polski / Fot. Flickr

Jeszcze w październiku ubiegłego roku, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przedstawiło projekt ustawy o symbolach narodowych. Projekt zderzył się z ostrą krytyką środowisk heraldycznych, które nie chcą m.in. zmian w polskim hymnie narodowym.
  • Polskie organizacje heraldyczne bardzo krytycznie oceniły zaproponowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego zmiany w hymnie.
  • Zdaniem specjalistów zastąpienie obecnej czerwieni kolorem karmazynowym nie pasuje do historycznych barw.
  • Również zamiana miejscami 2 i 3 zwrotki polskiego hymnu nie przypadła do gustu fachowcom.
  • Projekt ustawy o symbolach narodowych prawdopodobnie trafi do kosza i zostanie zastąpiony przez nowy.
  • Zobacz także: Bąkiewicz o blokadzie Konfederacji: Skandal! Globalistyczny moloch Facebook ingeruje w wybory

Portal “Rzeczpospolita” przypomniał w środowym artykule o głośnej propozycji w ustawie o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, która dotyczy przestawienia zwrotek hymnu: drugiej – rozpoczynającej się od słów “Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę…” oraz trzeciej – “Jak Czarniecki do Poznania…”.

Już w październiku zeszłego roku ministerstwo kultury i dziedzictwa zaprezentowało projekt ustawy, nad którym trwają aktualnie dalsze prace. Jak podaje “Rzeczpospolita” w sferach rządowych nie istnieje większe poparcie dla uchwalenia zmian w m.in. polskim hymnie.

Komisja Heraldyczna, Polskie Towarzystwo Heraldyczne oraz Polskie Towarzystwo Weksylologiczne wystawiły ministerstwu negatywne opinie dla zaproponowanych zmian. Fachowcy nie akceptują usunięcia z Chorągwi Rzeczypospolitej tradycyjnie znajdującego się na niej wężyka generalskiego oraz sprzeciwiają się wyborowi karmazynu jako oficjalnego odcienia czerwieni. Ich zdaniem powinna to być czerwień heraldyczna.

Specjaliści nie zgadzają się również na podzielenie flagi na dwa rodzaje: jednej biało-czerwonej jako narodowej, a drugiej państwowej, na której znalazłby się również herb – ta wersja byłaby wykorzystywana przez urzędy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Heraldycy podkreślaja przywiązanie do tradycji

Polskich heraldyków nie przekonał argument o powrocie do pierwotnej wersji hymnu napisanego bezpośrednio przez Józefa Wybickiego. Według jednego z cenionych heraldyków struktura hymnu została ustalona w latach II Rzeczypospolitej.

Słowa hymnu zostały ustalone w latach II Rzeczypospolitej, towarzysząc niezmiennie dotąd. Nie przekonuje zmiana kolejności zwrotek

– miał przekazać ministerstwu kultury jeden z czołowych heraldyków.

Anonimowe źródła podają, że wobec zaistniałej sytuacji projekt ustawy o symbolach narodowych trafi do kosza, a w międzyczasie ma powstać nowy projekt odpowiedni pod wymagania profesjonalistów.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY