Parlament RPA został podpalony. W najstarszej części budynku wciąż tli się ogień

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
parlament

Parlement RPA został podpalony / fot. youtube

W niedzielę w Republice Południowej Afryki podpalono budynek parlamentu. Jak podała lokalna straż pożarna, ogień został opanowany.
  • W niedzielę rano w parlamencie RPA w Kapsztadzie wybuchł niszczycielski pożar. W gmachu nie odbywała się sesja parlamentu.
  • AFP podało, że strażacy walczyli z płomieniami przez całą noc. Brak doniesień o jakichkolwiek ofiarach.
  • W budynku aresztowano mężczyznę, któremu zostały postawione zarzuty włamania, kradzieży i podpalenia.

To już nie pierwszy raz

To już drugi raz, gdy parlament w Kapsztadzie mierzył się z pożarem. W marcu 2020 roku budynek zapalił się w wyniku awarii elektrycznej. Wówczas ogień ugaszono znacznie szybciej.

Płomienie pojawiły się w niedzielę rano i spowodowały znaczne straty w zabytkowym kompleksie budynków, wzniesionych jeszcze w XIX wieku. Żywioł nie oszczędził najbardziej gmachu Zgromadzenia Narodowego, gdzie zawalił się dach. Ogień dotarł również do miejsca posiedzeń Zgromadzenia Narodowego, biur oraz siłowni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Przez ostatnią noc pożar został opanowany, strażacy są stopniowo wycofywani”

– przekazał rzecznik straży pożarnej Jermaine Carelse cytowany przez AFP.


Jak podała lokalna straż pożarna, ogień nadal tli się w najstarszym skrzydle gmachu, gdzie znajdowało się około 4 tysięcy dzieł sztuki, wykonanych jeszcze w XVII wieku. Według rzecznika kapsztadzkiej straży pożarnej biblioteka z zabytkowym księgozbiorem całe szczęście ocalała.

“To okropne, wstrząsające zdarzenie”

– ocenił przybyły na miejsce prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Podpalacz został już aresztowany

Jak podają policja oraz media, w czasie pożaru na terenie parlamentu znajdował się włamywacz. Mężczyźnie zostały postawione zarzuty podpalenia, włamania i kradzieży. Już we wtorek stanie przed sądem.

“Według wstępnych ustaleń śledczych pożar wybuchł w dwóch miejscach, a odcięcie dopływu wody uniemożliwiło prawidłowe działanie systemu gaśniczego”

– informuje AFP.

RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY