Kolejne europejskie państwo zalegalizowało eutanazję

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szpital

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Unsplash/Marcelo Leal

Będzie ona podlegała ścisłym regułom, a każdy przypadek zostanie oceniony przez dwóch lekarzy - w tym eksperta medycyny paliatywnej.
  • Od soboty w Austrii można legalnie dokonywać eutanazji.
  • Austriacka Rada Narodowa w połowie grudnia zatwierdziła ustawę zdecydowaną większością głosów.
  • Dotychczas według austriackiego prawa każdemu, kto nakłaniał do popełnienia samobójstwa lub w nim pomagał innej osobie, groziło do pięciu lat więzienia.
  • Zobacz także: Rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE. Przewodniczymy po raz drugi w historii

Każdy przypadek zostanie oceniony przez dwóch lekarzy

Osoby dorosłe bez stwierdzonych chorób psychicznych, które chcą umrzeć, muszą posiadać diagnozę medyczną wskazującą m.in. na nieuleczalność schorzenia. Będą one także musiały mieć potwierdzoną zdolność do podejmowania decyzji. Następnym krokiem jest odbycie rozmów z dwoma lekarzami. Po okresie przeznaczonym na podjęcie decyzji (12 tygodni, a w przypadku choroby śmiertelnej 2 tygodnie – red.) będzie można sporządzić testament u notariusza i otrzymać w aptece śmiercionośny preparat.

Austriacka Rada Narodowa w połowie grudnia zatwierdziła ustawę zdecydowaną większością głosów. Dotychczas według austriackiego prawa każdemu, kto nakłaniał do popełnienia samobójstwa lub w nim pomagał innej osobie, groziło do pięciu lat więzienia.

Jak zabezpieczyć śmiertelny preparat?

W nowej ustawie, na życzenie Izby Aptekarskiej, znajduje się zapis dotyczący nieupubliczniania informacji o aptekach wydających śmiertelne preparaty. Dane te będą przekazywane wyłącznie notariuszowi lub adwokatowi pacjenta.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przeciwnicy nowego prawa argumentują, że przepisy nie wyjaśniają, co stanie się ze śmiertelnym preparatem, jeśli nie zostanie użyty lub będzie zużyty tylko częściowo. Wskazują również, że nie zapewnia się opieki tym osobom, które „z pewnością pod ogromną presją psychiczną” pomagają w samobójstwie.

TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY