Obowiązkowy test na COVID-19. “Pracodawca może wyciągnąć konsekwencje służbowe”

Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

Adam Niedzielski / fot. You Tube/ Telewizja Republika

"O ile ta pierwsza wersja, dotycząca szczepień, budziła więcej kontrowersji, o tyle już kwestia tego, by pracodawca mógł tworzyć bezpieczne środowisko pracy, weryfikować test, to jest zagadnienie, które w mojej ocenie budzi mniej emocji" – stwierdził minister zdrowia.
  • Zdaniem ministra zdrowia projekt, który da pracodawcy możliwość testowania pracowników „jest rozwiązaniem kompromisowym”.
  • Niedzielski wskazał w rozmowie na antenie Radia Zet, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę – pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.
  • W świetle proponowanych przez resort zdrowia przepisów, podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu.
  • Zobacz także: Niedzielski poda się do dymisji? Zagadkowa odpowiedź ministra

Zdaniem ministra zdrowia projekt, który da pracodawcy możliwość testowania pracowników „jest rozwiązaniem kompromisowym”. Obowiązkowy test na COVID-19 w miejscu pracy ma być sposobem na sprawdzenie stanu zdrowia pracowników. Adam Niedzielski twierdzi, że jest to kwestia tworzenia bezpiecznego środowiska pracy.

Obowiązkowy test na COVID-19 w miejscu pracy?

“Poszliśmy w kierunku tego, żeby pracodawca miał możliwość weryfikowania nie szczepienia, tylko testu. Jednocześnie wprowadzamy taką powszechną możliwość testowania pracowników” – zapowiedział na antenie Radia ZET.

“O ile ta pierwsza wersja, dotycząca szczepień, budziła więcej kontrowersji, o tyle już kwestia tego, by pracodawca mógł tworzyć bezpieczne środowisko pracy, weryfikować test, to jest zagadnienie, które w mojej ocenie budzi mniej emocji” – stwierdził.

Niedzielski wskazał w rozmowie na antenie Radia Zet, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę – pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.

Nie będzie można odmówić wykonania testu

W świetle proponowanych przez resort zdrowia przepisów, podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu.

“To będzie prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy. To pracodawca może z tego nie skorzystać, ale jeżeli już skorzysta, to potem może wyciągać konsekwencje służbowe, tak jak to jest opisane w kodeksie pracy” – poinformował.

Według ministra zdrowia to, czy test pracowniczy będzie możliwy do wykonania dwa, trzy czy pięć razy w tygodniu, będzie zależało od zainteresowania.

Obowiązek szczepień

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że trwają rozmowy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli. Rozszerzony obowiązek szczepień wydaje się być nieunikniony. Zdaniem wiceszefa resortu zdrowia, należałoby myśleć także o pracownikach administracji.

Według wiceministra zdrowia, piąta fala zachorowań na COVID-19 nadejdzie w drugiej połowie stycznia. W swojej wypowiedzi dla Polsatu, polityk apelował o szczepienie się trzecią dawką preparatu przeciw koronawirusowi.

Wiceszef resortu zdrowia wskazał, że sprawa obowiązkowych szczepień dla medyków jest już przesądzona. W Dzienniku Ustaw opublikowano bowiem rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY