Chiny grożą Tajwanowi: “Użyjemy drastycznych środków”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu Ma Xiaoguang ostrzegł siły separastyczne przed dążeniami niepodległościowymi. Wyspa formalnie należy do Chińskiej Republiki Ludowej, lecz od dekad trwa walka mająca na celu pełne zjednoczenie z Pekinem.
  • Komunistyczne władze w Chinach od pewnego czasu nasilają retorykę wobec Tajwanu, który formalnie jest częścią Państwa Środka.
  • Rzecznik biura ds. Tajwanu Ma Xiaoguang wydał oświadczenie w imieniu władz w Pekinie, że Chiny będą dążyć do tłumienia separatyzmu na Tajwanie.
  • Ostrzegł także opinię międzynarodową przed ingerencją polityczną na wyspie.
  • Chińskie władze nie wykluczają użycia siły w celu przejęcia pełnej kontroli nad Tajwanem, aby spełnić dążenia prezydenta Xi Jinpinga.
  • Zobacz także: Sukces polskiej firmy. Jej gazociąg jest najdłuższy na świecie

W ostatnich latach chińskie władze nasiliły aspiracje pełnego zjednoczenia z Tajwanem. Wokół wyspy pojawiły się liczne działania wojskowe, co demokratyczne władze w Tajpej uważają jako próbę zastraszenia. Dodatkowo, Pekin poszerzył działania mające na celu wywarcie większej izolacji dyplomatycznej wyspy.

Chiny zrobią, co w ich mocy, by osiągnąć pokojowe zjednoczenie z Tajwanem, ale jeśli dążące do niepodległości siły separatystyczne na Tajwanie będą prowokować, wywierać presję lub przekroczą którąś z czerwonych linii, będziemy musieli podjąć drastyczne środki

– powiedział Ma Xiaoguang.

Według niego prowokacje sił niepodległościowych oraz zagraniczne interwencje w tej sprawie będą w nadchodzących miesiącach ostrzejsze i intensywniejsze.

W przyszłym roku sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej stanie się bardziej złożona i poważna

– dodał rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu.

Pekin dąży do przejęcia kontroli nad Tajwanem nie wykluczając przy tym użycia siły, jeśli uznają to za konieczne. Zdaniem Komunistycznej Partii Chin zjednoczenie z Tajwanem jest koniecznym warunkiem do realizacji aspiracji przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga mającej na celu odrodzenia wielkiego narodu chińskiego.

Kwestia tajwańska jest jednym z głównych punktów zapalnych w coraz bardziej napiętych stosunkach Chin z USA. Waszyngton, podobnie jak większość stolic, nie utrzymuje formalnych relacji dyplomatycznych z Tajpej, ale amerykańskie prawo zobowiązuje go do pomagania Tajwanowi w samoobronie w przypadku ataku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY