Rozszerzony obowiązek szczepień? Kraska zabrał głos

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ministerstwo Zdrowia

WARSZAWA POSIEDZENIE RADY DS. OCHRONY ZDROWIA / PAP/Andrzej Lange

Minister wskazał, że sprawa obowiązkowych szczepień dla medyków jest już przesądzona.
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że trwają rozmowy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli.
  • Zdaniem wiceministra zdrowia, piąta fala zachorowań na COVID-19 nadejdzie w drugiej połowie stycznia. W swojej wypowiedzi dla Polsatu, polityk apelował o szczepienie się trzecią dawką preparatu przeciw koronawirusowi.
  • Kraska przypomniał, że 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy dającej pracodawcy możliwość weryfikacji paszportów covidowych i testowania pracowników.
  • Zobacz także: Bunt wśród posłów PiS? Chodzi o ustawę o segregacji sanitarnej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że trwają rozmowy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli. Rozszerzony obowiązek szczepień wydaje się być nieunikniony. Zdaniem wiceszefa resortu zdrowia, należałoby myśleć także o pracownikach administracji.

Kraskę pytano w Polsat News o prognozy dotyczące piątej fali.

“Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy” – powiedział wiceminister.

Zdaniem wiceministra zdrowia, piąta fala zachorowań na COVID-19 nadejdzie w drugiej połowie stycznia. W swojej wypowiedzi dla Polsatu, polityk apelował o szczepienie się trzecią dawką preparatu przeciw koronawirusowi.

“Dawka trzecia zdecydowanie chroni nas przed nowym wariantem. To informacja, której powinniśmy się trzymać – osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali” – podkreślił.

Rozszerzony obowiązek szczepień

Minister wskazał, że sprawa obowiązkowych szczepień dla medyków jest już przesądzona. W Dzienniku Ustaw opublikowano bowiem rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Zdaniem Waldemara Kraski, kolejnymi grupami objętymi przymusem będą nauczyciele oraz wojskowi.

“Ale pomyślałbym jeszcze także o administracji bo tam kontakt z petentem, klientem, jest duży” – dodał.

Pytany, kiedy zapadną decyzję, Kraska wskazał, że rozmowy się toczą m.in. między resortami zdrowia, MSWiA i edukacji.

“Myślę, że jakieś decyzje w najbliższym czasie zapadną” – stwierdził.

Wiceminister ocenił, że obowiązujące obostrzenia są wystarczające na chwilę obecną, ale warunkiem jest ich respektowanie.

Kraska przypomniał, że 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy dającej pracodawcy możliwość weryfikacji paszportów covidowych i testowania pracowników.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Bunt w PiS

Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęło pismo podpisane przez ośmiu posłów z klubu parlamentarnego PiS. Chcą oni zakończenia segregacji sanitarnej i koronawirusowych restrykcji.

„Oczekujemy pilnego uchylenia przepisów rozporządzenia umożliwiających przedsiębiorcom weryfikację statusu szczepiennego ich klientów” – przytacza fragment pisma „buntowników” z PiS portal interia.pl.

Posłowie klubu parlamentarnego PiS domagają się uchylenia zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. o covidowych restrykcjach, zaprzestania stosowania paszportów covidowych, a także wycofania się z procedowania projektu Czesława Hoca zaostrzającego segregację sanitarną w Polsce. Jego publiczne wysłuchanie zaplanowano na 5 stycznia 2022 roku.

Informacje portalu interia.pl potwierdziła poseł Anna Maria Siarkowska. 

„Potwierdzam: zwróciliśmy się do premiera o pilne uchylenie przepisów rozporządzenia umożliwiających przedsiębiorcom weryfikację statusu szczepiennego ich klientów. Nie mają umocowania ustawowego” – napisała na Twitterze.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY