Wasilewski o konkursie o Dmowskim: Zachęcamy młodzież do udziału [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dariusz Wasilewski

Dariusz Wasilewski / Fot. Nadesłane

O 10 edycji konkursu o Romanie Dmowskim, udziale młodzieży, atrakcyjnych nagrodach, osobistym odbiorze bohatera, filmie o ojcu polskiej Niepodległości, a także o działaniach promujących Polskę zwycięską i husarię, w rozmowie z Piotrem Motyką, mówi prezes Fundacji Obowiązek Polski oraz założyciel Stowarzyszenia Pomnik Romana Dmowskiego w Białymstoku, Dariusz Wasilewski.

Zobacz także: Paweł Kryszczak: Potrzeba akcji informacyjnej o Dmowskim [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Jaki jest cel X konkursu wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim?

Dariusz Wasilewski: Mamy wyjątkowy czas, mija dekada i to już dziesiąty konkurs wiedzy o Romanie Dmowskim. W tej atmosferze skandalicznej w Warszawie, w jakiś sposób się wypromował. Konkurs propaguje prawdę wręcz o geniuszu Dmowskiego, o tym co mu zawdzięczamy, jego myśli, jego czynom, w aspekcie człowieka, których wychowywał pokolenia, naród polski. Skierowany jest on do wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Zachęcamy młodzież by pochyliła się nad tegorocznym, ciekawym tematem i dokonała jego interpretacji poprzez napisanie eseju, czyli tak jak zwykle, tradycyjnie. W tym roku mamy też drugą kategorię, praca plastyczna dotycząca Dmowskiego i tu nie dookreślamy, jak to ma wyglądać, tylko liczymy na kreatywność młodego pokolenia. W tym roku tematem przewodnim jest Dmowski jako wychowawca narodu, to bardzo aktualne plus jego myśl z tekstu „Myśli nowoczesnego Polaka”: „Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc udziału w ich obronie”. Ze szczegółami konkursu i regulaminu można zapoznać się na stronie: www.obowiazekpolski.pl lub na Facebook’u: Dmowski – Obowiązek Polski. Prace należy wysłać tak, żeby trafiły do nas do 26 stycznia 2022 roku. Sprawdzimy je, a zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, sprzęt elektroniczny. Tak jak Dmowski tworzył myśl nowoczesną, tak symbolicznie staramy się, żeby te trzy główne nagrody, to były laptopy, komputery, drukarki, oprócz tego cały zestaw pięknych książek, od historycznych, ideowych po choćby związane z tradycją katolicką. Obdarowały nas Wydawnictwo Dębogóra, Wydawnictwo Capital. Mamy również sympatyczną współpracę z profesorem Janem Żarynem i z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i im. Ignacego Jana Paderewskiego, który jest współpartnerem. Pan Minister Edukacji Narodowej i Nauki objął patronat honorowy, więc mamy nadzieję, że ta wić informacji dotrze do wszystkich szkół. Oczywiście są też mocni patroni regionalni z województwa podlaskiego od marszałka, wojewody, podlaskiego kuratora oświaty, po Instytut Pamięci Narodowej. Zacne, prestiżowe grono, to też skala tego konkursu robi się z roku na rok coraz większa. Potem, mam nadzieję, że zaprosimy wszystkich na uroczystą galę w lutym, gdzie powiemy o tym, kto wygrał i podsumujemy dziesięciolecie. To będzie w Białymstoku. W programie planujemy też wstępne zwiedzanie tworzącego się muzeum Dmowskiego, które powstaje w Drozdowie, czyli tam gdzie zmarł, oprócz tego spotkanie wieczorne, integracyjne. Zachęcamy młodzież do aktywnego udziału w konkursie.         

Piotr Motyka: Jaką popularnością cieszyły się poprzednie edycje konkursu?

Dariusz Wasilewski: Mam jedno porównanie, w tamtym okresie pandemii mieliśmy 175 prac zakwalifikowanych do oceny, więc było nad czym się pochylić. Jeśli tym razem będzie więcej, to tylko się cieszyć.

Piotr Motyka: Kim dla Pana jest Roman Dmowski?

Dariusz Wasilewski: To skromny mąż stanu, który wykuł swoją konsekwentną myślą, idąc pod prąd, Niepodległość Polski. Cenię ten aspekt wychowawczy, to wzorzec dla naszego postępowania. Jego praca była sumienna, konkretna, twarda, ale idąca do przodu, to nie było jakieś zauroczenie się uczuciowe, tylko konkretna służba dla narodu i państwa.

Piotr Motyka: Co Pan uważa o powstaniu filmu lub serialu o Dmowskim?

Dariusz Wasilewski: Jednym z największych narzędzi jest obraz, szczególnie film. Mówię to też w kontekście husarii. Proszę sobie wyobrazić, w czasach potęgi Polski, gdy była imperium, piękny ustrój, kraj zwycięstwa przez dwieście lat. A ostatni film tego typu, jaki mieliśmy to było „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, ponad dwadzieścia lat temu, to by wystarczyło za jakikolwiek komentarz. Mamy taką wspaniałą literaturę, klasyczne dzieła Jacka Komudy. A Dmowski to sam w sobie byłby filmowym wyzwaniem. Jest trudny do uchwycenia, elegancki pan, w kapeluszu i garniturze, ale po to są przecież artyści, żeby to uchwycić. Warto zwrócić uwagę na jego humor, bo był przecież człowiekiem żywym, energicznym, z ciętym humorem, świetnym polemistą, który wchodził w różne dyskusje. Trzeba by go uchwycić z wielu wymiarów. To przebogata osoba. W tym momencie nie ma nawet prostego dokumentu, a takich serialów, filmów powinno być pełno. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno wspierać takie dzieła.

Piotr Motyka: Czym jeszcze zajmuje się Fundacja Obowiązek Polski?

Dariusz Wasilewski: Pierwszy filar to wspieranie idei Dmowskiego, konkurs jest olbrzymim wysiłkiem, jesteśmy małą, skromną fundacją, nie prowadzimy aż tak szerokiej działalności jak niektóre, ale sobie radzimy, także z pomocą wolontariuszy. To też działalność na niełatwym gruncie, w Białymstoku, w celu uhonorowania Dmowskiego, chcielibyśmy, żeby wreszcie jego pomnik stanął w zaszczytnym miejscu, na największym placu Niepodległości. Poza tym organizujemy konferencje rocznicowe związane z Dmowskim, ideę narodową, traktatem wersalskim. Drugi filar to Polska zwycięska, którą najlepiej obrazuje husaria, wspieramy grupy rekonstrukcyjne Podlaską Chorągwie Husarską, Polską Ligę Husarską, prowadzimy lekcje historii. Organizujemy też dwie koronne imprezy: Piknik Husarski w Pułtusku, Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w Białymstoku i do tego jeszcze wspieramy wiele mniejszych wydarzeń lub współuczestniczymy w nich, jako formacja szersza, rodzinna.

Piotr Motyka: Życzę powodzenia z organizacją konkursu i innych działań, serdecznie dziękuję za wywiad, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY