- Warszawski ratusz postanowł wybudować m.in. pod warszawskim metrem kolektor kanalizacyjny Lindego Bis.
- Nitka nowych rur ściekowych osiągnie długość 4 kilometrów o szerokości 2 metrów umieszczonych od 5 do 13 metrów.
- Planowo termin ukończenia prac został wyznaczony do końca 2023 roku.
- Łączny koszt inwestycji ma wynieść nawet 129 milionów złotych.
- Zobacz także: Gorbaczow: ZSRR można było utrzymać jako przymierze suwerennych państw
Kolektor Lindego Bis, o długości około 4 km i średnicy 2 m, zostanie ułożony na głębokości od 5 do nawet 14 m. Jego trasa przebiega na terenie Bielan w rejonie ul. Brązowniczej oraz w ciągu ulic: Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie połączony z istniejącym kolektorem Burakowskim. Lindego Bis przejdzie m.in. pod linią warszawskiego metra. Jak informuje stołeczny ratusz, tarcza „Rozalia” ma średnicę prawie 2,5 m, a cały zestaw drążący waży 55 t i posuwa się z prędkością od 10 do 16 m na dobę z siłą nacisku do 1200 t. Prace są prowadzone przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wykonawca buduje kolektor metodą bezwykopową, która minimalizuje uciążliwości dla mieszkańców związane z organizacją ruchu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Nowy kolektor do odprowadzania ścieków
Docelowo kolektor Lindego Bis przejmie część ścieków i wód opadowych spływających z Bemowa i Bielan, a tym samym odciąży kanalizację funkcjonującą w tych dzielnicach.
Decyzje dotyczące budowy kolektorów tranzytowo-retencyjnych na terenie Warszawy są wynikiem m.in. obserwacji zmian klimatycznych – urządzenia te pozwolą minimalizować ryzyko występowania takich zjawisk, jak zalewiska i podtopienia powstające w czasie gwałtownych i obfitych opadów. Kolektor Lindego Bis jest jednym z kilku kluczowych dla bezpieczeństwa miasta kolektorów
– wyjaśnił Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK Warszawa.
Obecnie, wzdłuż Wisły na północ od Mostu Gdańskiego, MPWiK buduje największy z nich – Wiślany. Trwają także ostatnie przygotowania do rozpoczęcia budowy kolektora Mokotowskiego Bis, który powstanie wraz z nową linią tramwajową wzdłuż ul. Gagarina. Inwestycje te, wraz z oddanym w 2020 r. zbiornikiem na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”, zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m3. Warszawski ratusz podkreśla, iż podczas największych ulew, poprzez zatrzymywanie wód opadowych, nie tylko ograniczą powstawanie zalewisk, ale także zminimalizują ryzyko uruchamiania się przelewów burzowych i zrzutów mieszaniny ścieków oraz wód opadowych do Wisły.
Inwestycja Lindego Bis o wartości 129 mln zł, współfinansowana ze środków unijnych, jest realizowana w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”. MPWiK Warszawa zawarło umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
warszawa.naszemiasto.pl