Konflikt w Jemenie. Saudyjczycy zareagowali na atak terrorystów z Huti

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Saudyjczycy ostrzelali Jemen

Ostrzelane budynki w Jemenie / Fot. Twitter

Arabia Saudyjska odpowiedziała na ataki dronów islamskich radykalistów z Huti. W zaatakowanym mieście Dżizan zginęło dwóch Saudyjczyków. W piątkowym odwecie zginęły trzy osoby.
  • Arabia Saudyjska zaatakowała w piątkową noc ostrzelały w Jemenie budynki należące do organizacji terrorystycznej Huti
  • Radykalni islamiści wcześniej przeprowadzili za pomocą dronów atak na cele w Arabii Saudyjskiej, w której zginęły dwie osoby
  • Jemeńskie służby medyczne podają, że w wyniku ostrzału zginęło 3 cywilów w tym kobieta z dzieckiem
  • Koalicja pod dowództwem Saudyjczyków walczy z terrorystami od 2011 roku
  • Zobacz także: Budynek rosyjskiego konsulatu we Lwowie obrzucony koktajlem Mołotowa

W doniesieniach saudyjskich mediów podkreśla się, że naloty były odpowiedzią na przeprowadzony przez Hutich kolejny atak z użyciem drona na portowe miasto Dżizan w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, nad Morzem Czerwonym.

Wedlug informacji przekazanych przez dowództwo obrony cywilnej Arabii Saudyjskiej, że pocisk wystrzolony przez Huti uderzył w sklep przemysłowy. W tym ataku zginął pochodzący z Jemenu rezydent, Ponadto wrśród siedmiu rannych ofiar znalazł się obywatel Bangladeszu, który podjął się tam tymczasowej pracy.

Natomiast jemeńskie źródła donoszą, że w okupowanej przez islamskich terrorystów miejscowości Sanie doszło do ataków na lokalne bazy Huti. W nalotach sił koalicyjnych Arabii Saudyjskiej zginęły trzy osoby, a sześciu pozostałych zostało rannych.

W mieście Hayjam zginęła trójka cywilów, w tym – kobieta z dzieckiem

– podają lokalne służby medyczne.

Agencja AFP podkreśla, że chociaż rebelianci Huti regularnie atakują cele na terytorium saudyjskim, to po raz pierwszy od wielu miesięcy ich pociski spowodowały straty w ludziach.

Ataki Huti na Arabię Saudyjską

Według agencji Reutera w 2021 r. Huti przeprowadzali miesięcznie po 78 ataków wymierzonych w Arabię Saudyjską, podczas gdy w 2020 r. średnia wynosiła 38. Atakowane są głównie lotniska oraz infrastruktura przemysłu wydobycia, oraz przetwórstwa ropy w Arabii Saudyjskiej.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 r. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 r. walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran Huti pod hasłem przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu. Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju łącznie ze stolicą kraju.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. 337 tys. ofiar i wywołała jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY