- Arabia Saudyjska zaatakowała w piątkową noc ostrzelały w Jemenie budynki należące do organizacji terrorystycznej Huti
- Radykalni islamiści wcześniej przeprowadzili za pomocą dronów atak na cele w Arabii Saudyjskiej, w której zginęły dwie osoby
- Jemeńskie służby medyczne podają, że w wyniku ostrzału zginęło 3 cywilów w tym kobieta z dzieckiem
- Koalicja pod dowództwem Saudyjczyków walczy z terrorystami od 2011 roku
- Zobacz także: Budynek rosyjskiego konsulatu we Lwowie obrzucony koktajlem Mołotowa
W doniesieniach saudyjskich mediów podkreśla się, że naloty były odpowiedzią na przeprowadzony przez Hutich kolejny atak z użyciem drona na portowe miasto Dżizan w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, nad Morzem Czerwonym.
Wedlug informacji przekazanych przez dowództwo obrony cywilnej Arabii Saudyjskiej, że pocisk wystrzolony przez Huti uderzył w sklep przemysłowy. W tym ataku zginął pochodzący z Jemenu rezydent, Ponadto wrśród siedmiu rannych ofiar znalazł się obywatel Bangladeszu, który podjął się tam tymczasowej pracy.
Natomiast jemeńskie źródła donoszą, że w okupowanej przez islamskich terrorystów miejscowości Sanie doszło do ataków na lokalne bazy Huti. W nalotach sił koalicyjnych Arabii Saudyjskiej zginęły trzy osoby, a sześciu pozostałych zostało rannych.
W mieście Hayjam zginęła trójka cywilów, w tym – kobieta z dzieckiem
– podają lokalne służby medyczne.
Agencja AFP podkreśla, że chociaż rebelianci Huti regularnie atakują cele na terytorium saudyjskim, to po raz pierwszy od wielu miesięcy ich pociski spowodowały straty w ludziach.
Ataki Huti na Arabię Saudyjską
Według agencji Reutera w 2021 r. Huti przeprowadzali miesięcznie po 78 ataków wymierzonych w Arabię Saudyjską, podczas gdy w 2020 r. średnia wynosiła 38. Atakowane są głównie lotniska oraz infrastruktura przemysłu wydobycia, oraz przetwórstwa ropy w Arabii Saudyjskiej.
Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 r. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 r. walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran Huti pod hasłem przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu. Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie kraju łącznie ze stolicą kraju.
Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. 337 tys. ofiar i wywołała jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.
onet.pl