Wzmożone patrole policji w czasie świąt “w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Policja

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Zdaniem policjanta z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, na polskich drogach będzie więcej oznakowanych policyjnych patroli. Nie zabraknie też policjantów w radiowozach nieoznakowanych, również tych z specjalnych grup SPEED.
  • Jak co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  • Zdaniem komendanta z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, na polskich drogach będzie więcej oznakowanych policyjnych patroli.
  • Policjant zaapelował o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych – pieszych i rowerzystów.
  • Zobacz także: Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Jak świętują Polacy?

Jak co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia na polskich drogach będą miały miejsce wzmożone patrole policji. Funkcjonariusze będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. O planowanej pracy policjantów powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że podczas świąt funkcjonariusze kontrolować będą m.in. prędkość, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci.

Wzmożone patrole policji w czasie świąt

“Okres świąteczny charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też od piątku do poniedziałku policjanci będą bardzo widoczni na drogach, w szczególności na trasach wyjazdowych i wjazdowych z i do miast” – zaznaczył kom. Robert Opas.

Zdaniem policjanta z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, na polskich drogach będzie więcej oznakowanych policyjnych patroli. Ma być również więcej policjantów w radiowozach nieoznakowanych. Chodzi o funkcjonariuszy ze specjalnych grup SPEED.

“Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą sprawdzać prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci” – podkreślił policjant.

“W trakcie świąt policjanci będą zwracać również uwagę na stan techniczny pojazdów oraz sprawdzać prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych” – podał.

Wypadki na polskich drogach

Policjant z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał dane dotyczące wypadków podczas zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia.

“W ubiegłym roku w dniach 24-26 grudnia na polskich drogach doszło do 94 wypadków, w których 31 osób zginęło, a 96 zostało rannych” – zaznaczył.

Z policyjnych statystyk wynika, że 13 z tych wypadków drogowych oraz 114 kolizji spowodowanych było przez kierowców pod wpływem alkoholu.

W 2019 roku w trakcie Bożego Narodzenia doszło do 178 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 224 zostało rannych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Apel o ostrożność i rozwagę

Opas zaapelował również o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych – pieszych i rowerzystów.

“W święta najprawdopodobniej aura może być bardzo zmienna. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do swoich bliskich. Wyjedzmy w trasę na tyle wcześniej, aby nie trzeba było się spieszyć i stresować utrudnieniami w ruchu, które w tym okresie bywają niemożliwe do uniknięcia. Sprawdźmy także przed wyruszeniem w trasę czy samochód jest sprawny i odpowiednio wyposażony. Na długiej trasie warto też rozważyć postoje, tak, aby przez kilkanaście minut co jakiś czas odpocząć i ruszać dalej skoncentrowanym i możliwie wypoczętym” – podkreślił.

Policja przypomina również, że 25 i 26 grudnia w godz. 8-22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów.

“Wynika to z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach. Dotyczy to również dnia 1 styczni” – dodał.

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY