Uchwała śmieciowa. Warszawskie spółdzielnie ostrzegają przed podwyżką za wywóz odpadów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Śmieciarka

Śmieciarka / Fot. Wikimedia Commons

Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe ostrzegły przed wprowadzeniem nowej wersji uchwały śmieciowej. Jak wskazali, mieszkańcy lokali wielorodzinnych zapłacą więcej niż do tej pory, bo aż 85 złotych miesięcznie. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
  • Podczas ostatnich obrad rady miasta Warszawa, samorządowcy przyjęli nową wersję uchwały śmieciowej, która w swoim zamierzeniu przywracała poprzednią metodę opłat.
  • Jednakże jak podkreślaja warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe nadal należy oczekiwać wzrostu opłat za wywóz odpadów.
  • Największy ciężar za utrzymywanie czystości przypadnie na właścicieli małych i średnich lokali.
  • Nowa uchwała ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia przyszłego roku.
  • Zobacz także: Bąkiewicz apeluje do prezydenta ws. lex TVN. “Niewystarczający krok, ale właściwy”

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa “Praga”, która od dawna angażuje się w proces tworzenia nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami opublikowała oświadczenie ws. nowej wersji uchwały śmieciowej. Jak podkreśliła, racje w nim przedstawione podzielają też inne spółdzielnie, m.in. mokotowska spółdzielnia “Służew nad Dolinką” czy Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa “Dom” we Włochach.

Spółdzielnie mieszkaniowe podkreślają, że uchylenie poprzedniej wesji uchwały śmieciowej przez Regionalną Izbę Obrachunkową wskazuje no to, że ich uwagi okazały się słuszne. Dodali również, że obrany przez radnych kierunek jest jeszcze gorszy niż poprzednio.

W naszej ocenie wprowadzenie tak wysokiej i jednakowej stawki opłat dla wszystkich jest społecznie rażąco niesprawiedliwe i jeszcze bardziej uderzy w osoby mniej zamożne

– mówili właściciele małych lokali, których czekają nawet 100-procentowe podwyżki.

Właściciele największych lokali nie odczują nadciągających zmian tak bardzo jak pozostali. Szacuje się, że posiadacze takich mieszkań, gdzie żyją zazwyczaj rodziny wieloosobowe odczują spadek opłat o blisko 30 procent.

Według wstępnych wyliczeń, ciężar finansowy pokrywania kosztów gospodarowania śmieciami spadnie przede wszystkim na ludzi mniej lub średnio zamożnych, posiadających zazwyczaj mniejsze i średnie mieszkania.

Chcemy wyraźnie podkreślić, że spółdzielnie, podczas dotychczasowych rozmów z przedstawicielami władz Miasta, wyraźnie sygnalizowały, że nie są przeciwne ani metodzie rozliczania opłat od zużycia wody, ani też liczonej od powierzchni użytkowej lokalu. Jednakże uchwały wprowadzające te metody nie mogą być sprzeczne z prawem. Zasady rozliczania muszą być jasne i precyzyjne, a przede wszystkim społecznie sprawiedliwe

– czytamy.

Warszawskie spółdzielnie nie zamierzają się poddawać. W obecnej chwili trwa szczegółowa analiza uchwały, nie wykluczone jednak, że zostanie ona zaskarżona.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Warszawa podnosi ceny za wywóz śmieci

Uchwałę ws. nowej metody opłat za śmieci Rada Warszawy przyjęła w ubiegły piątek, zaraz po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała poprzednie przepisy zakładające powiązanie opłat za śmieci z metrażem mieszkania. Dokładne zastrzeżenia nie są jeszcze znane.

Według nowej uchwały, która, podobnie jak poprzednia, ma obowiązywać od 1 stycznia, mieszkańcy w budynkach wielorodzinnych miesięcznie zapłacą za wywóz śmieci 85 złotych, a ci zamieszkujący domy jednorodzinne – 107 złotych. I choć jest to powrót do dawnej metody, to jednak należy przypomnieć, że stawki wynosiły wówczas odpowiednio 65 złotych i 94 złote.

W poprzedniej werrsji uchwały, zakwestionowanej przez Regionalną Izbę Obrochunkową przedłożono metodę, która zawierała w sobie pięć stawek zróżnicowanych opłat w zależności od wielkości powierzchni danego mieszkania. Rozróżniono w niej mieszkania o powierzchni do 30 mkw., gdzie opłata miała wynosić 52 złote, od 30,01 mkw. – 77 złotych, od 40,01 do 60 mkw. – 88 złotych, od 60,01 do 80 mkw. – 94 złote, a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. – 99 złotych

Spółdzielcy sprzeciwiali się skokowemu wzrostowi opłat, chcieli modyfikacji przyjętej metody w ten sposób, by stawka za metr kwadratowy wynosiła 1,30 złotego przy minimalnej opłacie na poziomie 20 złotych, a maksymalnej na poziomie 130 złotych.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY