Horban straszy Polaków: Nawet milion osób w szpitalach

Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rada Medyczna

Andrzej Horban / fot. flickr.com

Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej obecnie dostępne szczepionki niedostatecznie zapobiegają zakażeniom nowym wariantem Omikron.
  • W rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” Andrzej Horban straszy Polaków kolejną falą pandemii. Lekarz wskazał, że w ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem.
  • Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej, w ciągu najbliższych tygodni zachorowania na wariant Omikron staną się dominującą częścią wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce.
  • Horban w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” podsumowuje, że 40 proc. Polaków nadal się nie zaszczepiło.
  • Zobacz także: Biden wygłosi przemówienie w rocznicę szturmu na Kapitol. “Amerykanie usłyszą prezydenta tego dnia”

W rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” Andrzej Horban straszy Polaków kolejną falą pandemii. Lekarz wskazał, że w ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem. Główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw COVID–19 uważa, że żarty w sprawie koronawirusa się skończyły.

Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej obecnie dostępne szczepionki niedostatecznie zapobiegają zakażeniom nowym wariantem Omikron. Jego zdaniem, po dwóch dawkach preparatu przeciw COVID-19 odporność relatywnie szybko się zmniejsza.

“Nie ma wątpliwości, że każdy powinien się zaszczepić, jeśli tego jeszcze nie zrobił. Jeszcze zdąży przed tsunami, może zwiększyć szansę przeżycia – swoją lub innych. Ten, kto nie zaszczepił się trzecią dawką, też powinien jak najszybciej ją przyjąć” – zaapelował.

Polacy nie chcą się szczepić

Horban w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” podsumowuje, że 40 proc. Polaków nadal się nie zaszczepiło.

“Jeśli mówimy o tym, że ok. 12 mln Polaków się nie zaszczepiło, i wszystkie, powtarzam, wszystkie te osoby zakażą się nowym wariantem, to statystycznie 5–10 proc. z nich trafi do szpitala. Czyli powinniśmy położyć ok. milion osób. Nawet jeśli rozłoży się to w czasie kilku miesięcy, to i tak oznacza to, że możemy potrzebować nie 20 tys. łóżek covidowych, ale 50–60 tys. Nie mówiąc już o tym, skąd weźmiemy lekarzy i pozostały personel medyczny. Omikron jest naprawdę bardzo zakaźny. Liczba zakażeń podwaja się co drugi dzień” – zaalarmował przewodniczący Rady Medycznej.

“Jeszcze nie skończyła się jedna fala pandemii, a już nakłada się na nią kolejna” – dodał.

Horban straszy Polaków

Zdaniem przewodniczącego Rady Medycznej, w ciągu najbliższych tygodni zachorowania na wariant Omikron staną się dominującą częścią wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce.

“W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów. Mamy przy tym dzieci. Dzieci są praktycznie nieszczepione, a chorują. Przez to chorują całe rodziny. W końcu stycznia naprawdę będziemy mieli problem. A mówiąc wprost: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy” – stwierdził.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pytanie o sytuację epidemiczną w innych państwach

Na pytanie, dlaczego w innych państwach więcej osób się zakaża, a mniej umiera, lekarz odparł, że w tych państwach jest więcej osób zaszczepionych.

“W tej chwili naprawdę umiera mnóstwo osób. Szpital, w którym pracuję, musi wynajmować miejsca w kostnicach na zewnątrz. Jeśli ludzie się nie zaszczepią, a liczba zakażonych będzie rosnąć tak, jak w innych krajach – a wszystko na to wskazuje, że tak się stanie – nie pozostanie nic innego, jak wprowadzenie twardego lockdownu. Musimy pójść po rozum do głowy. Czasami chce się nam krzyczeć, ale nikt nie słyszy. Szczepienie naprawdę chroni przed śmiercią” – zaznaczył.

Tydzień temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o pierwszym przypadku zakażenia wariantem Omikron w Polsce.

Pierwszy przypadek wariantu koronawirusa o nazwie Omikron w Polsce odnotowano w Katowicach. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY