Niemieccy internauci w szoku po wyroku TSUE: “Polsko, Węgry, pomóżcie!”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Niemieccy internaucie nie kryją swoich emocji po kolejnym kontrowersyjnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  • Według unijnej instytucji, praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego.
  • Sędzia Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz publikuje fragment wyroku TSUE w sprawach dotyczących konfliktu kompetencyjnego Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w Rumunii i „wyższości” prawa unijnego nad narodowym.
  • Wyrok oburzył również niemieckich internautów, którzy mają dość ekspansji politycznych wpływów instytucji unijnych.
  • Zobacz także: AstraZeneca pracuje nad nową szczepionką. Skuteczna na nowy wariant COVID-19?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie orzekł w sprawie krajowych trybunałów konstytucyjnych. Według unijnej instytucji, praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego. Niemieccy internauci są w szoku po wyroku TSUE.

Sędzia Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz publikuje fragment wyroku TSUE w sprawach dotyczących konfliktu kompetencyjnego Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w Rumunii i „wyższości” prawa unijnego nad narodowym.

“Prawo unijne nie stoi na przeszkodzie temu, by orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były wiążące dla sadów powszechnych, pod warunkiem zagwarantowania w szczególności niezależności Trybunału Konstytucyjnego od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z drugiej strony prawo UE wyklucza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów krajowych z powodu nieprzestrzegania takich decyzji” – czytamy w opublikowanym przez prof. Zaradkiewicza fragmencie.

“TSUE w dzisiejszym wyroku „rozbraja” konstytucyjne systemy państw członkowskich UE w debacie o pierwszeństwie – uznaje, że nie można karać dyscyplinarnie sędziów za odmowę stosowania konstytucji z powołaniem się na prawo UE (…) Dzisiejszy „rumuński” wyrok TSUE jest na kilku poziomach przełomowy. Także gdy chodzi o krótko- i dalekosiężne skutki dla funkcjonowania UE” – komentuje prof. Kamil Zaradkiewicz.

Niemieccy internauci w szoku po wyroku TSUE

Wyrok oburzył również niemieckich internautów.

“Kto by pomyślał? Ursula von der Leyen spełnia w ten sposób mokry sen Adolfa. Zjednoczona Europa pod kontrolą Niemiec. Dzięki planowanemu nowemu splendorowi Urzędu Kanclerskiego pozostaje tylko przenieść się z Brukseli do Berlina i wtedy już będzie idealnie!”

“Mam nadzieję, że kraje takie jak Francja, Polska czy Włochy wkrótce opuszczą UE z powodu unijnego superpaństwa i będą chciały chronić swoją suwerenność narodową.”

“Polska, Węgry pomóżcie nam! Nasi politycy są zbyt niezdolni do stawienia czoła molochowi UE!”

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY