Obniżka cen paliw. Obajtek: “Podtrzymuję tę zapowiedź”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

„To również efekt podjęcia odważnej decyzji o nabyciu praw do emisji CO2 po ok. 23-24 euro, podczas gdy obecnie kosztują one 80-90 euro” – uważa Daniel Obajtek.
  • Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podtrzymuje swoją zapowiedź dotyczącą redukcji ceny paliwa. W wywiadzie dla “Sieci” powtórzył swoją deklarację, a obniżka cen paliw ma wynosić około 30 groszy na litrze.
  • Jak mówi prezes PKN Orlen, uda się tego dokonać dzięki “dokonanej wcześniej optymalizacji – dywersyfikacji ropy i centralizacji zakupów w PKN Orlen.”
  • Prezes Orlenu nawiązał także do działań w tym zakresie, które poczyniła poprzednia administracja, rząd Donalda Tuska
  • Zobacz także: Kowalski ma radę dla Chargé d’Affaires USA. “Powinien wrócić do domu”

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podtrzymuje swoją zapowiedź dotyczącą redukcji ceny paliwa. W wywiadzie dla “Sieci” powtórzył swoją deklarację, a obniżka cen paliw ma wynosić około 30 groszy na litrze.

Obajtka zapytano, czy utrzymuje swoje stanowisko w sprawie walki z podwyższonymi cenami paliwa.

„Zdecydowanie podtrzymuję tę zapowiedź” – powiedział.

„Bardzo ważne deklaracje polskiego rządu o obniżeniu podatków to jedno. Drugie – zmniejsza się cena baryłki ropy i stabilizuje kurs dolara. To są wiarygodne przesłanki do obniżki sięgającej ok. 30 gr na litrze paliwa” – podkreślił.

Obniżka cen paliw efektem “dokonanej wcześniej optymalizacji”

Jak mówi prezes PKN Orlen, uda się tego dokonać dzięki “dokonanej wcześniej optymalizacji – dywersyfikacji ropy i centralizacji zakupów w PKN Orlen.” Zdaniem Obajtka, ceny paliwa w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.

„To również efekt podjęcia odważnej decyzji o nabyciu praw do emisji CO2 po ok. 23-24 euro, podczas gdy obecnie kosztują one 80-90 euro” – uważa Obajtek.

„Nie wykorzystaliśmy tych certyfikatów, żeby jeszcze mocniej wygenerować zyski, bo celem było utrzymanie planowanego poziomu marży. W ten sposób mogliśmy stabilizować ceny, co miało uzasadnienie biznesowe, ponieważ wzrost poziomu cen paliw ograniczyłby popyt. Tak się nie stało, mówiąc wprost – nie zanotowaliśmy odpływu klientów. Kupując ropę, płacimy podobnie jak wszyscy, ale tak jak już wspominałem, mamy jedne z najniższych cen paliw w całej Unii Europejskiej” – mówił.

Dziennikarz “Sieci” zwrócił jednak uwagę prezesowi. Wskazał, że mimo wszelkich zapewnień i działań ze strony Orlenu, ceny paliw są wysokie.

“Doskonale rozumiem, że kierowcy chcieliby tankować paliwa za niższą cenę, ale niestety nie przeskoczymy sytuacji na globalnych rynkach ropy naftowej” – wskazuje Obajtek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Redukcja opodatkowania paliwa

W jego opinii, koncern, którym zarządza utrzymał ceny na stabilnym poziomie. Zauważył tutaj także rolę państwa, które jego zdaniem obniżyło opodatkowanie paliwa.

Prezes Orlenu nawiązał także do działań w tym zakresie, które poczyniła poprzednia administracja, rząd Donalda Tuska

„Przypomnę, że w 2012 r. rząd Donalda Tuska też próbował obniżać akcyzę, ale nie przełożyło to na cenę paliw w detalu. Chcę zaznaczyć, że tym razem my, jako Orlen, dopilnujemy, żeby to się przełożyło na cenę końcową paliwa na stacjach” – dodał.

Obajtek zapytany też został, czy benzyna na święta będzie kosztowała mniej niż 6 zł za litr.

„To mogę obiecać i w Orlenie tego dopilnuję” – powiedział.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY