Mark Brzezinski oficjalnie nowym ambasadorem USA w Polsce

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mark Brzeziński

Mark Brzeziński / fot. US Embassy Sweden Wikimedia Commons

Senat USA zatwierdził Marka Brzezinskiego na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce - podał amerykański Kongres.
  • Prezydent USA Joe Biden ogłosił nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora USA jeszcze latem tego roku.
  • Nominację Brzezinskiego ostatecznie musiał zatwierdzić Senat Stanów Zjednoczonych.
  • W styczniu swą misję zakończyła ambasador Georgette Mosbacher. Odtąd ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce kierował charge d’affaires Bix Aliu.
  • Zobacz także: Niższa akcyza na prąd i paliwa. Prezydent podpisał ustawę

Brzezinski nie będzie Polakiem

Nowy ambasador USA w Warszawie wystąpił do polskich władz z formalną deklaracją, że nie będzie ubiegał się o obywatelstwo RP. Zgodnie z polskim prawem osoba, która jest obywatelem RP lub ma prawo do obywatelstwa RP, nie może pełnić funkcji dyplomaty obcego państwa w Polsce. Dlatego przed podobnym co Brzezinski problemem stanął jesienią 1993 r. kandydat Billa Clintona na ambasadora, Nicholas Andrew Rey, daleki potomek Mikołaja Reya. Rey zrzekł się wówczas prawa do obywatelstwa polskiego. Ambasadorem został dopiero 21 grudnia 1993 r.

Lustrzane przepisy w tej kwestii obowiązują w USA. W Waszyngtonie funkcji dyplomaty obcego państwa nie mogą pełnić amerykańscy obywatele.

Mark Brzezinski nigdy nie był obywatelem RP, jednak jako syn Zbigniewa Brzezinskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera, który jest zarówno Amerykaninem jak i Polakiem, miał do tego prawo. Jest prawnikiem, w latach 2011-15 był ambasadorem USA w Szwecji. Za czasów prezydentury Billa Clintona od 1999 do 2001 r. zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, następnie jako dyrektor ds. Bałkanów

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowy ambasador zapowiada kontynuację

Informację o zatwierdzeniu kandydatury Marka Brzezinskiego na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce opublikował Kongres USA na swojej stronie internetowej.

Podczas wysłuchania przed amerykańskim Senatem na początku grudnia Brzezinski zapowiedział kontynuację “promocji naszych wspólnych zobowiązań, by wspierać fundamentalne swobody i praworządność jako niezbędne dla demokracji i centralne dla relacji USA-Polska”.

– W szczególności będę nadal podkreślał w kontaktach z polskimi władzami wagę bezstronnego sądownictwa, niezależnych mediów i poszanowania praw człowieka dla wszystkich, w tym osób LGBTQI+ i członków innych mniejszości

– zapowiada Brzezinski.

Nowy ambasador poza językiem angielskim włada także językiem polski oraz francuskim.

Od stycznia, gdy placówkę w Warszawie opuściła ambasador Georgette Mosbacher, pracami amerykańskiej ambasady kieruje charge d’affaires Bix Aliu.

Rzeczpospolita

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY