Udowodniono naukowo: Aborcja zagrożeniem dla życia psychicznego kobiet i mężczyzn

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Z szacowań WHO wynika, że co roku wykonywanych jest 22 mln niebezpiecznych aborcji. Aborcje są wykonywane niejednokrotnie w złych warunkach sanitarnych lub przez niewykwalifikowany personel medyczny.
  • W latach 2010-2014 niemal co czwarta ciąża zakończyła się aborcją. Zaskakujący jest fakt, że współczynnik aborcji jest wyższy u kobiet zamężnych (36 na 1000 kobiet przy 25 na 1000 dla kobiet niezamężnych).
  • Amerykańska Organizacja Kobiet Skrzywdzonych przez Aborcję ujawniła, że wśród badanych kobiet, 62% kobiet po dokonaniu aborcji wykazywało tendencje samobójcze, a u 20% utrzymywały się tendencje samobójcze w późniejszej perspektywie.
  • Konsekwencją aborcji są zaburzenia emocjonalne oraz zmiany psychosomatyczne u kobiet. Badania wykazały, że aborcja jest przeżyciem traumatycznym nie tylko dla samych kobiet, ale również i dla wielu mężczyzn.
  • Czytaj też: Rewolucja w dziedzinie szczepień na COVID-19

Jak wynika ze światowych danych, liczba aborcji na świecie stale rośnie. W latach 1990-1994 dokonano ok. 50 mln aborcji na świecie. Natomiast w latach 2010-2014 dokonano już ok. 56 mln aborcji.

Aborcja jest nadal tematem kontrowersyjnym. Pomimo tak wielu publikacji o tematyce aborcyjnej, podpartych niejednokrotnie autentycznymi zwierzeniami kobiet, które dokonały tego czynu, jest nadal tematem tabu. Pomimo coraz większego zainteresowania tą sprawą, społeczeństwo nadal ma ograniczone informacje na temat aborcji. Znikoma jest wiedza na temat skutków degradacji życia psychicznego kobiety i tego, czym aborcja faktycznie jest. Nagonka polityczna wokół aborcji, ustawy zabraniające aborcji, marsze w obronie praw kobiet, zastraszanie i prześladowanie kobiet. Działania te niejednokrotnie wydają się nam ,,walką z wiatrakami”. Czy nie lepiej byłoby zawczasu edukować nasze społeczeństwo, młode kobiety, przyszłe matki oraz przyszłych ojców? Dlaczego nikt nie zastanowi się, dlaczego młoda, zdrowa kobieta chce dokonać aborcji? Czy nie jest to nadal efekt zacofania i braku dostępu do wykwalifikowanej opieki psychologicznej?

Jak wiadomo gospodarka hormonalna kobiety w czasie ciąży ulega całkowitemu zachwianiu. Zarówno fizycznie jaki i psychicznie przygotowuje się do roli matki. Dlaczego, więc posuwa się do tak drastycznego kroku jakim jest aborcja? Wiele kobiet nie spodziewa się, że zajdzie w ciążę tzw. wpadka lub syndrom ciąży niechcianej. Inne z nich pragną zostać matkami, ale zostają tak zmanipulowane przez mężczyzn, niejednokrotnie zmuszone przez nich do aborcji lub zostają porzucone. Niejednokrotnie słysząc ,,dlaczego mi to zrobiłaś?”, ,,ja nie chcę mieć z Tobą dziecka!”, ,,to jeszcze nie czas…” lub słysząc diagnozę lekarską, że dziecko będzie upośledzone, stają przed ciężkim życiowym wyborem. Częstym wyborem jest aborcja. Kobieta targana rozpaczą i bólem postanawia dokonać aborcji.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą dokonanie aborcji?

W 1987 r. w Stanach Zjednoczonych powstała Organizacja Kobiet Skrzywdzonych przez Aborcję. Wśród badanych kobiet 62% wykazywało tendencje samobójcze a u 20% utrzymywały się tendencje samobójcze w późniejszej perspektywie.

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów dokonało rozróżnienia dwóch zespołów zaburzeń jakie mogą wystąpić po aborcji – Post Abortion Distress (rozpacz) – PAD oraz Post Abortion Syndrom (syndrom postaborcyjny) – PAS, które należą do tzw. zaburzeń post-traumatycznych. Zaburzenia te wiążą się z licznymi dolegliwościami natury psychicznej.

W 2011 r. na łamach czasopisma Britisch Journal of Psychiatry opublikowane wyniki badań naukowych pokazały m.in., że kobiety które przeszły aborcję, doświadczyły o 81% zwiększonego ryzyka problemów ze zdrowiem psychicznym. Najsilniejsze szacunki w podgrupach dotyczących zwiększonego ryzyka wystąpiły, gdy aborcję porównano z ciążą donoszoną, a wyniki dotyczyły używania substancji psychoaktywnych i zachowań samobójczych.

Z dotychczasowych analiz dokonanych na podstawie przeglądu literatury wynika, że przeprowadzenie aborcji bardzo często prowadzi do zmian psychosomatycznych u kobiety, ale również do zmian w relacjach z innymi. Przyczyną może być wzrost agresji, złości, poziomu konfliktowości i tłumienia uczuć.

Złość jest typowym skutkiem aborcji i wynika z licznych konfliktów. Często kobieta czuje, że została opuszczona w sytuacji, kiedy najbardziej potrzebowała wsparcia. Od tego momentu jest zła na tych, którzy ją opuścili i mniej ufna wobec innych. Złość może być skierowana ku rządowi, opiece medycznej, a zwłaszcza lekarzom, którzy dokonali aborcji i nie powstrzymali kobiety przed tego rodzaju decyzją.

Innymi oddalonymi w czasie konsekwencjami psychicznymi mogą być zaburzenia emocjonalne. Tłumione przeżycia negatywne z czasem się rozszerzają na całą sferę uczuć kobiety. Wynikiem tego może być utrata związku uczuciowego z małżonkiem i dziećmi. Zjawisko braku więzi emocjonalnej w konsekwencji rozszerza się na całe otoczenie (Kornatowska, 1990).

Aborcja jest przeżyciem traumatycznym nie tylko dla samych kobiet, również i dla wielu mężczyzn. Prawo, które zezwala na kobiecie na dokonanie zabiegu przerywania ciąży a pozbawia mężczyzn decydowania o losie własnych potomków, wywołuje w nich agresję i złość. W tej sytuacji mężczyzna nie ma możliwości nawiązania więzi z dzieckiem i nie będzie wspierał kobiety, która jest skłonna dokonać aborcji. Konsekwencją tej sytuacji jest występowanie syndromu post-aborcyjnego u mężczyzn o objawach podobnych jak u kobiet, z wyjątkiem objawów fizycznych. Ponad to mężczyźni odczuwają wysoki poziom frustracji związany z utratą poczucia tożsamości

– Gordon. Kilpatrick, 1978

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie: Media Narodowe – bez poprawności politycznej

ordoiuris.pl, fidesetriatio.com.pl, neuropsychologia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY