Polka zarażona Omikronem przyleciała do Tiencin. Chińskie władze poddały ją izolacji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zarażona omikronem Polka przyleciała do Chin

Polka z wariantem Omikron zatrzymana w Chinach / Fot. PAP/EPA/Andy Rain. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Chińskie służby sanitarne potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron w Chinach kontynentalnych. Jak podają tamtejsze media państwowe, osobą zakażoną nowym wariantem okazała się Polka, która przyleciała samolotem z Warszawy.
  • W Chinach wykryto pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa.
  • Okazała się nim być Polka, u której po przylocie do Tiencinu, wykryto zakażenie omikronem.
  • Została ona poddana natychmiastowej izolacji, natomiast u reszty pasażerów nie wykryto dotychczas zakażenia.
  • Samolot wraz z obsługą wrócił bez pasażerów do Warszawy.
  • Zobacz także: Niemcy: Opaski na rękę dla zaszczepionych i wyzdrowiałych z COVID-19

Chińskie media informowały w poniedziałek wieczorem, powołując się na miejscowe władze, że 9 grudnia w Tiencinie wykryto zakażenie koronawirusem u osoby, która przybyła z zagranicy. Badania genetyczne wykazały, że jest to wariant Omikron.

Polka trafiła do szpitala

Global Times przekazuje, że osoba zakażona omikronem okazała się Polka, która przyleciała do miasta Tiencin z Warszawy. Nie miała ona jednak gorączki i została sklasyfikowana przez chiński personel medyczny jako przypadek bezobjawowy. Jak do tej pory nie stwierdzono podobnego zakażenia u innych pasażerów, którzy przylecieli z Warszawy.

Władze Tiencinu informowały w poniedziałek, że kobieta została przewieziona do szpitala.

Należy podkreślić, że Polka zakażona omikronem, jest pierwszą taką osobą odnotowaną w Chinach kontynentalnych posiadającą nowy wariant koronawirusa. Wcześniej o infekcji omikronem poinformowały władze w Hongkongu, który jest specjalnym regionem administracyjnym Chiińskiej Republiki Ludowej.

Niejednoznaczne wyniki testu kobiety

Sanepid ustalił już dane członków rodziny kobiety. Zostali objęci nadzorem epidemicznym i są testowani. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna, bo kobieta miała negatywny wynik testu, wsiadając na pokład samolotu do Chin. Tam po przylocie test dał wynik pozytywny i do tego potwierdził zakażenie Omikronem. Najnowszy test – wykonany wczoraj – dał jednak wynik negatywny. Taki wynik chińskie służby wpisały do międzynarodowej bazy danych o zakażeniach. 

Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polka przyleciała do Chin samolotem LOT-u

Wiadomo, że Polka przyleciała do Chin na pokładzie samolotu PLL LOT. Z przedstawicielami Polskich Linii Lotniczych rozmawiał dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. Jak usłyszał, wszyscy pasażerowie weszli na pokład samolotu z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Takie są wymogi w Chinach. Co więcej, jak ustalił reporter RMF FM, to ambasada Chin wskazuje punkty, gdzie lecący do tego kraju muszą wykonać test. Jest też wymóg zainstalowania specjalnej aplikacji, która potwierdza wynik testu i pozwala potem lokalizować pasażera już w Chinach.

LOT nie ma informacji o wynikach testów wykonanych u pasażerów już na miejscu, a tym bardziej, jaki wariant miały wykryć chińskie badania. Jak ustalił jednak dziennikarz RMF FM, u pozostałych pasażerów rejsu do Tiencin testy nie potwierdziły zakażenia.

Zakażony jeden z członków personelu pokładowego

Rzecznik LOT’u potwierdził, że u jednego z członków personelu pokładowego wykryto zakażenie. Ze względu na ostre przepisy covidowe panujące w Chinach samolot musiał wrócić do Polski bez pasażerów.

Po przylocie do Polski zakażony członek personelu pokładowego został odizolowany, a wyniki testów u pozostałych członków załogi dały wynik negatywny. Według ustaleń Mariusza Piekarskiego z radia RMF FM, polski resort zdrowia i sanepid weryfikują przypadek.

Radykalna strategia Chinczyków

Władze ChRL stosują strategię “zero covid” i surowe restrykcje dotyczące wjazdu do kraju. Osoby powracające i przybywające do Chin kierowane są na obowiązkową, co najmniej dwutygodniową kwarantannę w wyznaczonych ośrodkach w mieście przylotu. W czasie kwarantanny są wielokrotnie badane na koronawirusa.

Władze Tiencinu zaplanowały wyznaczenie specjalnej strefy i zespołu medycznego do leczenia osób z Omikronem, aby zapobiec rozwleczeniu nowego wariantu wirusa w mieście

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY