- Eksperci alarmują, że normy jakości powietrza na południu kraju drastycznie przekroczyły dopuszczony limit. Smog znowu dusi Polskę i Polaków, a największe jego stężenie odnotowano w Małopolsce.
- W Krakowie za złą jakość powietrza odpowiadają głównie dwa czynniki. W mieście obowiązuje zakaz ogrzewania węglem i drewnem, ale do Krakowa napływa zanieczyszczone powietrze z okolic.
- Co roku w Polsce z powodu fatalnej jakości powietrza i związanych z tych chorób umiera średnio 45 tysięcy osób.
- Zobacz także: Rocznica stanu wojennego. Bąkiewicz i Kowalski domagają się rozliczenia zbrodniarzy
Eksperci alarmują, że normy jakości powietrza na południu kraju drastycznie przekroczyły dopuszczony limit. Smog znowu dusi Polskę i Polaków, a największe jego stężenie odnotowano w Małopolsce. Chodzi głównie o okolice Oświęcimia, gdzie zaleca się ograniczanie przebywania na zewnątrz.
Smog znowu dusi Polskę?
“Mamy dzisiaj do czynienia z bardzo wysokimi przekroczeniami” – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
“Normy przekroczone są prawie 4-krotnie niż pozwala dobowa norma. Bardzo źle jest także w Skale, Nowym Sączu czy w Zabierzowie, najgorzej jednak w okolicach Oświęcimia” – mówi.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Kraków zatruwany przez okoliczne miejscowości?
W Krakowie za złą jakość powietrza odpowiadają głównie dwa czynniki. W mieście obowiązuje zakaz ogrzewania węglem i drewnem, ale do Krakowa napływa zanieczyszczone powietrze z okolic.
“To napływ zanieczyszczeń z tzw. obwarzanka krakowskiego, czyli gmin okalających miasto. Przypomnijmy, że w tych 14 gminach wciąż dymi ponad 20 tysięcy “kopciuchów”, czyli przestarzałych kotłów na węgiel i drewno. Druga przyczyna to ruch samochodowy, do zanieczyszczenia powietrza dokładają się stare samochody z silnikiem diesla, ona mają najwyższe emisje pyłów i najwyższe emisje tlenków azotu. Dopóki nie zmieni się to, że ludzi będą używać starych kotłów, wciąż będziemy mieli do czynienia z wysokimi stężeniami niebezpiecznych pyłów” – dodaje Dworakowska.
Co roku w Polsce z powodu fatalnej jakości powietrza i związanych z tych chorób umiera średnio 45 tysięcy osób.
Nowy Targ według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, za to w zestawieniu nie ma już Krakowa.
rmf24.pl