Rau: Musimy powrócić do zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania systemu rekompensat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas briefingu prasowego w hotelu Cornelia Diamond,, Antalya, Turcja, 17.06.2021.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas briefingu prasowego w hotelu Cornelia Diamond,, Antalya, Turcja, 17.06.2021. / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.
  • W piątek z jednodniową wizytą przyjechała do Warszawy nowa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
  • Spotkał się z nią minister Zbigniew Rau, który poruszył temat m.in. odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie.
  • „Polska oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości od zmierzenia się z tą odpowiedzialnością”- powiedział Rau.
  • Zobacz także: Apel w sprawie próby likwidacji ronda im. Romana Dmowskiego w Warszawie

Wspólna konferencja prasowa

W piątek z jednodniową wizytą przyjechała do Warszawy nowa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Spotkał się z nią minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak przekazało MSZ, rozmowa dotyczyła upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej oraz bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z tematów była także sytuacja na granicy oraz współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Rau podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu, że Polskę i Niemcy łącza wielowiekowe relacje. Mimo to pamięć o przeszłości wciąż rzutuje na współczesne stosunki między krajami.

– Wiele kwestii nie zostało rozwiązanych w sposób odpowiadający społecznemu poczuciu sprawiedliwości.

– podkreślił szef polskiej dyplomacji
.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zagoić stare rany

W czasie wspólnej konferencji prasowej z Annaleną Baerbock szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że Polska „oczekuje dobrej, konkretnej współpracy” od nowego niemieckiego rządu w sprawie „odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej”.

– Obszarem, w którym w dalszym ciągu oczekujemy od rządu niemieckiego dobrej konkretnej współpracy jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej i współczesne aspekty tego wydarzenia. Musimy powrócić do zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania systemu rekompensat za pomniki polskiej kultury, dzieła sztuki, zabytki, archiwa, biblioteki, które zostały zniszczone, nie w wyniku działań wojennych, a na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości.

– wskazał Rau. Szef MSZ zaznaczył, że Polska „oczekuje od nowego rządu niemieckiego gotowości do zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością.

wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY