Pomoc prawna dla Janusza Walusia. WESPRZYJ ZBIÓRKĘ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Waluś z córką

Janusz Waluś z córką / fot. twojazbiorka.pl

Wspierać inicjatywę można za pośrednictwem strony internetowej. Odnośnik znajduje się w artykule.

Potrzebna jest pomoc prawna dla Janusza Walusia. W tym celu zachęcamy Państwa do wsparcia zbiórki na ten cel, którą założyła jego córka Ewa. Poniżej zamieszczamy apel, który wystosowała w imieniu przebywającego od 29 lat w więzieniu w RPA ojca.

Mój tata, Janusz Waluś, od 29 lat odbywa w Republice Południowej Afryki karę więzienia za dokonanie zamachu na Chrisa Haniego, lidera południowoafrykańskiej partii komunistycznej. Dla mnie ta sprawa nie ma wymiaru politycznego, wyłącznie rodzinny. Wiem, że motywy taty były pozaosobiste. Uważał, że w ten sposób ocali RPA przed upadkiem. 

Zabójstwo to zbrodnia, a ta pociąga za sobą karę. Czy jednak znają Państwo w Polsce osoby, które za najcięższe zbrodnie czy wielokrotne zabójstwa spędziłby w więzieniu więcej niż 25 lat? Ja nie. Nie tylko w Polsce, ale i RPA. Dlaczego człowiek, który nigdy wcześniej nie wszedł w konflikt z prawem i wiadomo, że nie jest niebezpiecznym kryminalistą, nadal tam jest? 

Odwołujemy się do coraz wyższych instancji. Przed nami sąd konstytucyjny. Wysokie wymagania formalne i reprezentacji. Zespół prawników taty pracuje pro bono. Jednak koszty sądowe i reprezentacji są horrendalne. Znajdują się poza zasięgiem moim, całej rodziny i przyjaciół. Nadzieja w szerszym poparciu, o które bardzo proszę. Proszę w imieniu taty. On zapłacił za wszystko. Dziesiątkami lat głodowania, walki z insektami, brakiem opieki medycznej, zamachami na swoje życie. Zapłacił. 

Teraz powinien patrzeć, jak rośnie jego jedyna wnuczka. Proszę, pomóżcie nam ziścić to marzenie… – napisała w tekście zbiórki.

Pomoc prawna dla Janusza Walusia

Przypominamy, że Waluś został osądzony po zastrzeleniu przywódcy tamtejszej partii komunistycznej, Chrisa Haniego. Doszło do tego 10 kwietnia 1993 roku, pod domem komunisty. Początkowo Waluś został skazany na karę śmierci, jednak została ona zmieniona na dożywocie.

Walusiowi nie pomogło przejście więziennych kursów potrzebnych do zwolnienia, zrzeknięcie się południowoafrykańskiego obywatelstwa i pozostawienie tylko polskiego czy wynajęcie adwokata Juliana Knighta, który specjalizuje się w zwolnieniach warunkowych. Jednak walka o jego uwolnienie nadal trwa.

Wspierać inicjatywę można za pośrednictwem strony internetowej, wchodząc >>>TUTAJ<<<.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY