Sytuacja na granicy. Blisko 120 prób przekroczenia

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Granica polsko-białoruska

Granica polsko-białoruska / Fot. PAP/Irek Dorożański/Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska poinformowała, że w ciągu ostatniej doby doszło do 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W rejonie Czeremchy dochodziło nawet do dwukrotnych prób z udziałem 30 osób, które zostały zatrzymane. Polskie służby nadal zmagają się z prowokacjami ze strony Białorusinów, święcąc laserami, a imigranci rzucają w nich kamieniami.

Wczoraj na odcinku polsko-białoruskim odnotowano 116 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP

– czytamy na Twitterze.

Lasery wciąż ulubionym narzędziem białoruskich służb

Rzecznik Straży Granicznej przekazała również, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami.

Pierwsza taka próba miała miejsce około 21, gdy 30 śmiałków postanowiło przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską.

Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski

– powiedziała por. Anna Michalska.

Taka sama sytuacja nastąpiła kilka godzin później. Około godziny 4 nad ranem funkcjonariusze złapali kolejną, 30-osobową grupę imigrantów. Na stronę polską przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do granicy. Dziesięciu z zauważonych przez polską SG imigrantów pozostało po stronie białoruskiej.

Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami

– dodała rzecznik SG.

Straż Graniczna poinformowała, że na odcinku ochranianym przez ich placówkę w Kuźnicy, słyszane były wybuchy petard hukowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sytuacja na granicy

Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Rzecznik SG poinformowała, że od początku grudnia wydano 115 zezwoleń na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz 10 zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku roku polskie służby graniczne odnotowały około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Ich liczba w listopadzie sięgnęła 8,9 tys., natomiast w październiku odnotowano takich prób 17,5 tys. Jeszcze we wrześniu liczba ta wynosiła 7,7 tys., a w sierpniu 3,5 tys.

Ze względu na rosnącą presję imigracyjną, polski rząd 2 września wprowadził przy pasie granicznym z Białorusią stan wyjątkowy. Został on wprowadzony początkowo na 30 dni i został on potwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z kolei na początku listopada Sejm zgodził się, aby przedłużyć ten stan do 30 listopada.

Z kolei od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości z woj. podlaskiego oraz 68 miejscowości z woj. lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY