- Straż Graniczna odnotowała minionej doby 116 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
- Funkcjonariusze dwukrotnie wyłapali 30 osobowe grupy imigrantów w pobliżu Czeremszy.
- Do tej pory wydano 25 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.
- Zobacz także: Morawiecki: Polsko-białoruska granica UE oddziela normalne państwo od reżimu
Wczoraj na odcinku polsko-białoruskim odnotowano 116 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP
– czytamy na Twitterze.
Wczoraj tj.06.12 na gr.🇵🇱🇧🇾odnotowano 116 prób jej nielegalnego przekroczenia #FunkcjonariuszeSG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) December 7, 2021
Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb. pic.twitter.com/YRY88Ckn2a
Lasery wciąż ulubionym narzędziem białoruskich służb
Rzecznik Straży Granicznej przekazała również, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami.
Pierwsza taka próba miała miejsce około 21, gdy 30 śmiałków postanowiło przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską.
Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski
– powiedziała por. Anna Michalska.
Taka sama sytuacja nastąpiła kilka godzin później. Około godziny 4 nad ranem funkcjonariusze złapali kolejną, 30-osobową grupę imigrantów. Na stronę polską przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do granicy. Dziesięciu z zauważonych przez polską SG imigrantów pozostało po stronie białoruskiej.
Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami
– dodała rzecznik SG.
Straż Graniczna poinformowała, że na odcinku ochranianym przez ich placówkę w Kuźnicy, słyszane były wybuchy petard hukowych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Sytuacja na granicy
Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Rzecznik SG poinformowała, że od początku grudnia wydano 115 zezwoleń na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz 10 zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Od początku roku polskie służby graniczne odnotowały około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Ich liczba w listopadzie sięgnęła 8,9 tys., natomiast w październiku odnotowano takich prób 17,5 tys. Jeszcze we wrześniu liczba ta wynosiła 7,7 tys., a w sierpniu 3,5 tys.
Ze względu na rosnącą presję imigracyjną, polski rząd 2 września wprowadził przy pasie granicznym z Białorusią stan wyjątkowy. Został on wprowadzony początkowo na 30 dni i został on potwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z kolei na początku listopada Sejm zgodził się, aby przedłużyć ten stan do 30 listopada.
Z kolei od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości z woj. podlaskiego oraz 68 miejscowości z woj. lubelskiego.
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.
polsatnews.pl