Znana profesor ostrzega: “Kolejna pandemia może być bardziej zaraźliwa”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
KATOWICE BRIEFING NT. IDENTYFIKACJI WARIANTÓW SARS-COV-2

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Grygiel. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy" - mówi Gilbert.
  • Kolejna pandemia może być bardziej zaraźliwa, bardziej śmiertelna lub spełniać oba te warunki – ostrzega w poniedziałek w stacji BBC prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert.
  • Ekspert zaznacza, że aby utrzymać zdobycze postępu naukowego, który został dokonany przy okazji pandemii Covid-19 należy zwiększyć nakłady na przeciwdziałania chorobom.
  • Ostrzega również, że nowy wariant zawiera inne zmiany, które mogą oznaczać, że przeciwciała wywoływane przez szczepionki lub przez poprzednie zakażenie innym wariantem tego wirusa mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcją Omikronem.
  • Zobacz także: Rymanowski odpowiada na zarzuty Lisa: “Narusza moje dobra osobiste”

Znana profesor z Uniwersytetu w Oxfordzie ostrzega przed kolejną pandemią. W stacji BBC wypowiedziała się Sarah Gilbert, która jest jedną z twórców szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca.

Znana profesor ostrzega

To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy” – mówi.

Nie możemy pozwolić na to, byśmy, po przejściu tego wszystkiego, co nas spotkało, stwierdzili, że ogromne straty gospodarcze, które ponieśliśmy oznaczają, że nadal nie mamy środków, by przygotować się przed kolejną pandemią” – podkreśla Gilbert.

Zwiększyć nakłady przeciwdziałania chorobom?

Ekspert zaznacza, że aby utrzymać zdobycze postępu naukowego, który został dokonany przy okazji pandemii COVID-19 należy zwiększyć nakłady na przeciwdziałania chorobom, które w przyszłości mogą masowo dotknąć ludzkość.

Towarzyszące obecnej pandemii szybkie zwiększenie tempa dystrybucji szczepionek i lekarstw na świecie powinno stać się normą i zostać utrzymane również po jej zakończeniu” – uzupełnia.

Nowo wykryty wariant Omikron koronawirusa ma w białku kolca mutacje znane z tego, że zwiększają zaraźliwość SARS-CoV-2” – mówi Gilbert.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przeciwciała wywołane przez dotychczasowe szczepionki mnie skuteczne?

Ostrzega również, że nowy wariant zawiera inne zmiany, które mogą oznaczać, że przeciwciała wywoływane przez szczepionki lub przez poprzednie zakażenie innym wariantem tego wirusa mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcją Omikronem.

Dopóki nie będziemy wiedzieli więcej, musimy zachowywać ostrożność i podejmować działania mające zahamować rozprzestrzenianie się nowego wariantu” – tłumaczy badaczka.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY