Komisja Europejska ponagla Polskę. Chce pieniędzy za Turów

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Siedziby instytucji Unii Europejskiej

Siedziby instytucji Unii Europejskiej / Fot. Pixabay

Do tej pory nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z Polski na nasze wezwanie do zapłaty kary w sprawie Turowa - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej.
  • 10 listopada Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty zasądzonej kary za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie.
  • KE grozi Polsce, że jeżeli nasz kraj nie zapłaci kary, środki te zostaną potrącone z funduszy unijnych. Zasądzona kara to 500 tys. euro dziennie.
  • 22 października przewodniczący NSZZ “Solidarność”, Piotr Duda, poinformował, że jednoosobowo w trybie zabezpieczającym zawiesił działalność TSUE, na mocy przyznanych mu uprawnień przez władze związku.
  • Zobacz także: Roty Marszu Niepodległości mają rzecznika prasowego. Sikora: „Dziękuje za ten wybór”

10 listopada Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty zasądzonej kary za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Teraz unijna instytucja przypomina się i informuje, że nadal nie dostała od Polski odpowiedzi, ani pieniędzy.

KE grozi Polsce, że jeżeli nasz kraj nie zapłaci kary, środki te zostaną potrącone z funduszy unijnych. Zasądzona kara to 500 tys. euro dziennie. Środek tymczasowy będzie obowiązywał aż do zapadnięcia ostatecznego orzeczenia, albo wycofania przez Czechów skargi do TSUE. Rozstrzygnięcia można się spodziewać dopiero na wiosnę. Na razie TSUE poinformował jedynie o tym, że rzecznik generalny TSUE wyda opinie w tej sprawie 3 lutego.

22 października przewodniczący NSZZ “Solidarność”, Piotr Duda, poinformował, że jednoosobowo w trybie zabezpieczającym zawiesił działalność TSUE, na mocy przyznanych mu uprawnień przez władze związku. Działalność TSUE została zawieszona do czasu rozstrzygnięcia legalności jego funkcjonowania przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbędzie się w maju przyszłego roku. Przewodniczący NSZZ “Solidarność” stwierdził, że będzie musiał rozważyć sankcje w postaci dziennej kary, za niepodporządkowanie się postanowieniu zabezpieczającemu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY