Braki mocy w polskich elektrowniach. Realne zagrożenie blackoutem?

PILNE
Dodano   11
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia Bełchatów.

Elektrownia Bełchatów. / Fot. Wikimedia Commons/Morgre

Polskie Sieci Elektroenergetyczne odpowiadające za system przesyłowy energii w Polsce opublikowały komunikat o problemach z dostarczeniem odpowiedniej ilości energii. Poinformowały również, że podobne problemy wystąpią jutro. Dziennikarze oraz eksperci obawiają się, że w przyszłości może wystąpić bardzo realne zagrożenie blackoutem.
  • Po południu 6 grudnia, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały pilny komunikat o problemach z dostawą energii.
  • Pomocy polskiemu dostawcy udzielili zagraniczni dostawcy z Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy.
  • W komunikacie wyjaśniono, że braki w mocy są spowodowane niską generacją wiatrową, postojami awaryjnymi i remontem kilku jednostek wytwórczych.
  • Dziennikarze i eksperci informują, że w przyszłości mogą występować coraz częstsze tego typu problemy z dostawą prądu elektrycznego.
  • Zobacz także: Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP. Zobacz o co chodzi

PSE planując pracę systemu w dniu 6.12.2021 r. zastosowały niezbędne środki zaradcze, w tym skorzystały z międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej z systemów sąsiednich. Na wniosek PSE pomocy udzielili operatorzy systemów Litwy, Szwecji, Niemiec i Ukrainy

– czytamy w komunikacie PSE.

Braki mocy w polskich elektrowniach

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych w dniu 6.12.2021 r. wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego

– informował przed godziną 14 polski dystrybutor energii elektrycznej.

Dalej Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują, że nie są w stanie dotrzymać wymaganego poziomu rezerw mocy. Z komunikatu wynika, że skala niedoborów jest bardzo istotna i że w niektórych godzinach braki sięgają nawet 1000 MW.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Realne zagrożenie blackoutem?

Jak informuje PSE także i 7 grudnia bilans krajowego systemu energetycznego będzie napięty, co spowoduje podobne problemy i polscy dostawcy energii muszą liczyć na pomoc z zagranicy.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne będą starały się za wszelką cenę nie dopuścić do spadków mocy i zamierzają stale monitorować sytuację.

Dziennikarz z “Radia Nowy Świat” Klaudiusz Slezak podając komunikat PSE zauważył, że w przyszłości może dochodzić do coraz częstszych problemów z dostawą energii elektrycznej i polscy dostawcy będą zmuszeni do korzystania z pomocy z zagranicznych elektrowni.

Jesteście przygotowani na Blackout? Jeśli nie, to lepiej zapnijcie pasy. Oficjalny komunikat nie jest optymistyczny..

– napisał.

biznesinfo.pl

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY