Wybory w PSL. Wyrównana walka o kluczowe stanowisko

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władysław Kosiniak-Kamysz i Waldemar Pawlak

Władysław Kosiniak-Kamysz i Waldemar Pawlak / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Choć wybory na prezesa PSL bez większych problemów wygrał ponownie Władysław Kosiniak-Kamysz, to na sobotnim kongresie tej partii nie obyło się bez emocji. Przysporzyły je wybory przewodniczącego Rady Naczelnej. Te już ze znacznie większym trudem wygrał Waldemar Pawlak.
  • Stanowisko przewodniczącego Rady Naczelnej PSL jest o tyle ważne, że w każdej chwili może on odwołać prezesa.
  • W wyborach na prezesa partii Kosiniak-Kamysz zdobył 742 głosy. Jego kontrkandydat zaledwie 87.
  • Z kolei nowego przewodniczącego Rady Naczelnej wyłoniła dopiero druga tura. Waldemar Pawlak wygrał w niej z niewielką przewagą.
  • Zobacz także: Lider AgroUnii: Pogonimy jeszcze niejednego Pudę

Stanowisko przewodniczącego Rady Naczelnej PSL jest o tyle ważne, że w każdej chwili może on odwołać prezesa. Poza tym pełni funkcję nadzorczą i doradczą. Zanim jednak doszło do obsadzenia stanowiska, które dotychczas piastował Jarosław Kalinowski (nie kandydował ponownie), partia wybrała prezesa na kolejną kadencję. Z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem zdecydował się konkurować tylko poseł Stefan Krajewski. Stary-nowy prezes zdobył 742 głosy. Z kolei jego kontrkandydat zaledwie 87.

Tak jednoznacznego wyniku nie było już przy okazji wyborów szefa Rady Naczelnej. To stanowisko piastował dotychczas Jarosław Kalinowski, który w przeszłości był m.in. liderem PSL. Teraz nie kandydował już na kolejną kadencję. Na start zdecydował się jednak inny z dawnych liderów PSL – Waldemar Pawlak. Oprócz niego szefem Rady Naczelnej PSL chcieli zostać: Dariusz Klimczak, jeden z najbliższych współpracowników Kosiniaka-Kamysza, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także poseł Andrzej Grzyb.

Pierwsze głosowanie nie wyłoniło zwycięzcy, było dość wyrównane. Pawlak otrzymał 255 głosów, drugi był Klimczak z wynikiem 235, i to oni weszli do drugiej tury. Zgorzelskiego poparło 226 delegatów, a Grzyba – 92. Wyniki drugiej tury także były wyrównane. Niemniej jednak Pawlak zdobył trochę więcej głosów od Klimczaka i to ten pierwszy zasiadł na nowym stanowisku. Pawlak zdobył 408 głosów, a Klimczak 373.

Podczas kongresu PSL wybrano też pozostałych członków Rady Naczelnej na nową kadencję, Główny Sąd Koleżeński oraz Główną Komisję Rewizyjną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY