Próby siłowego przekroczenia granicy. Straż Graniczna alarmuje

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Granica z Białorusią

Granica z Białorusią / fot. twitter/ Straż Graniczna

Nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Narewki i Czeremchy – poinformowała Straż Graniczna.
  • Podlaska policja poinformowała, że w czwartek wieczorem policjanci interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską oślepiani byli przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami.
  • W czwartek również zanotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 9 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
  • Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 
  • Zobacz także: Premier Kanady o konflikcie na wschodzie Europy: “Konieczne jest deeskalowanie sytuacji”

Ostatniej dobry odnotowano kolejne próby siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Podlaska policja poinformowała, że w czwartek wieczorem policjanci interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską oślepiani byli przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami.

Kolejne próby siłowego przekroczenia granicy

W czwartek również zanotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 9 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Minionej doby „siłowe próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki SG Narewce oraz w Czeremsze” – przekazała SG na Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sytuacja na granicy z Białorusią

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., w sierpniu – 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. We wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY