Rząd otwiera centrum prasowe na granicy. “Niezależne” media nie są zadowolone

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Imigranci na przejściu granicznym w Kuźnicy

Imigranci na przejściu granicznym w Kuźnicy / Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

W piątek rząd uruchomi centrum prasowe przy granicy z Białorusią. Dziennikarze z Polski i zagranicy będą mogli tutaj uczestniczyć w konferencjach prasowych i słuchać debat ekspertów. Przedstawiciele niezależnych mediów już krytykują rządzących za takie selekcjonowanie informacji.
  • Po kilku miesięcznej przerwie polscy dziennikarze powrócą do zamkniętej strefy przy granicy z Białorusią.
  • Rząd otwiera centrum prasowe, gdzie będą ulokowani dziennikarze otrzymujący akredytację od rządu.
  • Będą oni podlegali kontroli służb, aby zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa.
  • Dziennikarze spoza wpływów rządowych narzekają na wprowadzone restrykcje i zamierzają pomimo tego wkraczać na tereny objęte ochroną pograniczników i wojska.
  • Zobacz także: PILNE! Mariusz Błaszczak wezwie attaché obrony Białorusi. Chodzi o atak w Terespolu

Granica polsko-białoruska od września do końca listopada była zamknięta dla przedstawicieli mediów. Powodem był 90-dniowy stan wyjątkowy, którego rząd i prezydent nie mógł przedłużyć, zgodnie z obowiązującą Konstytucją. We wtorek Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Dopuszcza ona dziennikarzy do terenów przygranicznych, ale tylko za zgodą komendanta Straży Granicznej i według regulacji ministra spraw wewnętrznych. 

W piątek ruszy centrum prasowe dla dziennikarzy, którzy relacjonują sytuację na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz obserwują trudną sytuację geopolityczną w naszym obszarze Europy. Będzie miejscem pracy dla dziennikarzy polskich i zagranicznych

– powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, podkreślając, że będzie ono ulokowane między Sokółką, a Kuźnicą.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Na granicy rusza rządowe centrum prasowe

W centrum będą odbywały się konferencje prasowe, ale również spotkania z ekspertami od tematyki wschodniej. Będą to specjalne, pogłębione warsztaty o sytuacji geopolitycznej, podczas których można w horyzontalny sposób wyjaśnić aktualne działania pochodzące ze wschodu – powiedział rzecznik rządu. Müller zapowiedział jednocześnie, że w środę rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń akredytacyjnych.

Również dzisiaj zostaną przedstawione zasady wstępu mediów na teren objęty specjalnymi zasadami bezpieczeństwa. Szczegóły zostaną przedstawione dzisiaj na konferencji prasowej, która odbędzie się w siedzibie Straży Granicznej

– dodał.

Podczas rozmowy w PR24 senator PiS i wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz był pytany o wprowadzony we wtorek, a obowiązujący od 1 grudnia zakaz przebywania przy granicy z Białorusią oraz ewentualną obecność tam dziennikarzy. Dziennikarze będą mogli być obecni w pasie granicznym za zgoda komendanta właściwego Straży Granicznej.

Lada moment ruszy centrum prasowe, gdzie również dziennikarze będą mogli przybyć, gdzie będą mogli nagrywać swoje rozmowy. Jestem przekonany, że obecność dziennikarzy i ich praca na granicy będzie ułatwiona i będzie możliwa

– przekazał.

Jak podkreślił, ważne jest też to, żeby funkcjonariusze, żołnierze na granicy nie byli zaskakiwani od polskiej strony przez pracowników mediów, dziennikarzy, fotoreporterów, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Niedopuszczalne jest, aby w tej sytuacji dziennikarze czy inne osoby podchodziły z tej strony do funkcjonariuszy, żołnierzy. To jest bardzo niebezpieczna sytuacja. Stąd decyzja o utworzeniu centrum medialnego dla dziennikarzy

– tłumaczył rzecznik rządu.

Dziennikarze “niezależni” grożą nieprzestrzeganiem zaleceń rządu

Dziennikarze tzw. niezależnych mediów jak “Gazeta Wyborcza”, czy portal “Onet” wyrażają swoje niezadowolenie z restrykcji jakie będą panowały dla dziennikarzy przebywający na granicy z Białorusią. Obawiają się oni nierównego podziału przywilejów w zamkniętej strefie, sugerując, że to rządowe media będą miały większą swobodę poruszania.

Znając tę władzę, mam poważne obawy, że dostęp dla wolnych mediów będzie bardzo utrudniony, natomiast media prorządowe i te sympatyzujące z aktualną władzą będą miały drzwi otwarte. (…) Zrobimy wszystko, aby polscy obywatele mieli dostęp do prawdziwych i rzetelnych informacji z granicy

– powiedział wicenaczelny “Gazety Wyborczej” Roman Imielski.

Pierwszy raz od 1989 roku mamy do czynienia z prawdziwą cenzurą

– stwierdził Bartosza Węglarczyk, naczelny portalu “Onet”. Przyznał również, że jego dziennikarze będą jeździć również do stref zamkniętych, gdzie media będą miały wstęp wzbroniony.

radiozet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY