Sejm odrzucił poprawki Senatu. Ustawa o ochronie granicy trafi do prezydenta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Mateusz Marek

Nowelizacja umożliwia wprowadzanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Senat w piątek wniósł do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej osiem poprawek. We wtorek propozycje zmian były kolejno głosowane w Sejmie. Posłowie wszystkie odrzucili.

Za przyjęciem poprawek głosowali wszyscy obecni parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL – Koalicji Polskiej oraz ruchu Polska 2050. Za odrzuceniem opowiedzieli się przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nowelizacja umożliwia wprowadzanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz taki będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej w drodze rozporządzenia szefa MSWiA. Stać się to może tylko po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w tym np. dziennikarzy.

Sejm odrzucił poprawki Senatu

Senat wniósł do noweli poprawki, zgodnie z którymi zakaz nie obejmowałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej. Przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu, według jednej z poprawek, straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie.

Inna senacka zmiana ograniczyłaby obszar, na którym mógłby zostać wprowadzony zakaz do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy.

Kolejna poprawka skreśla możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny. Senatorowie dodali też przepis, zgodnie, z którym szef MSWiA i KG SG co 30 dni składaliby Sejmowi sprawozdanie z obowiązywania zakazu.

tvp.info gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY