Rosyjski ekspert o prawdziwej motywacji Łukaszenki dot. kryzysu migracyjnego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleksander Lukaszenka

Aleksander Lukaszenka / fot. PAP/Yauhen Yerchak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

- Aleksander Łukaszenka chce mieć zdjęcie ze spotkania z zachodnimi politykami, z którymi siedzi przy jednym stole - to jest cel wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego - stwierdził rosyjski politolog Igor Griecki, ujawniając prawdziwe motywacje przywódcy białoruskiego reżimu.
  • Zdaniem Grieckiego, wspólne zdjęcie Łukaszenki z unijnymi politykami umocniłoby jego pozycję w białoruskim społeczeństwie.
  • Według politologa, przekaz Łukaszenki do obywateli jest jasny: “Zachód uznaje mnie za de facto prezydenta i już was nie popiera”.
  • – Chodzi głównie o odbiorcę wewnętrznego, to on jest adresatem – tłumaczy Igor Griecki.
  • Zobacz także: Europoseł PSL tłumaczy układ Joe Bidena i Władimira Putina.

Budowanie pozycji przez Łukaszenkę

Według rosyjskiego politologa, Aleksander Łukaszenka chce odzyskać pozycję, którą stracił po zeszłorocznych, sfałszowanych wyborach. Nie tylko w białoruskim społeczeństwie, ale i na świecie powszechnie nie jest uważany za prezydenta, co usilnie próbuje zmienić. Jedną z jego taktyk jest kryzys migracyjny, który wywołał.

Poprzez kryzys migracyjny Łukaszenka poszukuje legitymizacji, którą utracił w efekcie wydarzeń na Białorusi w 2020 roku.

Tłumaczył Igor Griecki.

Dodał również, że w związku z tym, UE nie uznaje Łukaszenki jako “legalnie wybranego prezydenta”, który po sfałszowaniu wyborów wprowadził w społeczeństwie szereg represji wobec jego przeciwników.

Przez wymuszenie rozmów z UE, Łukaszenka chce to zmienić, uprawomocnić się, ale nie przed Zachodem, lecz przed własnym społeczeństwem. By wysłać sygnał tym, którzy są zwolennikami przemian: Zachód uznaje mnie za de facto prezydenta i już was nie popiera.

Mówi dalej rosyjski politolog.

Jego zdaniem, Łukaszence wystarczy tylko jedno zdjęcie przy rozmowach z unijnymi politykami. “Nieważne o czym, nieważne, czy udanych. Resztą zajmie się propaganda, ale zdjęcie jest potrzebne” – mówi.

Udział Rosji w konflikcie Białorusi z UE

Griecki stwierdził, że nie wyobraża sobie, by “zaostrzenie relacji między Mińskiem a UE odbywało się bez uzgodnienia z Moskwą”. Dodał także, że kwestia migracji jest dla Rosji bardzo ważnym tematem.

Zwrócił ponadto uwagę na kwestię tranzytu rosyjskiego gazu do państw Unii Europejskiej i groźby Lukaszenki.

Łukaszenka zagroził, że w odpowiedzi na sankcje może odciąć tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej . Nie wykluczałbym, że całe obecne zaostrzenie odbywa się po to, by przyspieszyć zgodę UE na rosyjski projekt Nord Stream 2 jako alternatywną trasę i usunąć stawiane wobec niej przeszkody.

Tłumaczył dalej Igor Griecki.

Co ciekawe, dodał, że celem zarówno Łukaszenki jak i Putina jest “zdyskredytowanie fundamentów UE, idei, które sprawiły, że europejski model integracji stał się atrakcyjny”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY