Duda o kryzysie na granicy: “Mam nadzieję, że władze rosyjskie zachowają się odpowiedzialnie”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie / Fot. PAP/Leszek Szymański Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Andrzej Duda przyznał, że ryzyko otworzenia szlaku migracyjnego z Afganistanu istnieje. Zauważył jednak, że kryzys ten generowany jest w sposób zaplanowany przez białoruski reżim.
  • – Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią jest generowany przez władze państwa – powiedział Andrzej Duda.
  • Stwierdził również, że Białoruś może wygenerować pogłębiony kryzys, tworząc szlak migracyjny z Afganistanu.
  • – Ryzyko jest realne – ocenił prezydent.
  • Zobacz także: Unijna komisarz “sfrustrowana tym, co się dzieje w Polsce”.

Realne zagrożenie ze strony Białorusi

Będąc w Budapeszcie, Andrzej Duda komentował zagrożenie wynikające ze stworzenia szlaku migracyjnego z Afganistanu. “Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią jest generowany przez władze państwa. Jeżeli te władze będą chciały wygenerować podobny kryzys poprzez połączenia lotnicze z Afganistanem, to oczywiście go wygenerują, ryzyko jest realne” – ocenił.

Podczas konferencji prasowej poruszono kwestię wycofania wojsk amerykańskich z terenu Afganistanu. Duda potwierdził, że może być to powodem pogłębienia kryzysu wynikającego ze szlaku migracyjnego z Afganistanu. Stwierdził ponadto, że to samo zagadnienie poruszył z prezydentem Czech podczas spotkania w Budapeszcie.

Zwrócił jednakże uwagę na różne uwarunkowania powodujące ten kryzys. Wskazał ponadto, że białoruski reżim generuje go w sposób zaplanowany.

Andrzej Duda o migrantach

Stwierdził, że migranci to “goście zaproszeni przez reżim białoruski”.

Oni otrzymali białoruskie wizy, przylecieli na Białoruś legalnie, mają dzisiaj na Białorusi status turystów.

Dodał prezydent.

Jego zdaniem również pogłębianie kryzysu i włączanie w niego Afganistan uda się jedynie, jeżeli reżim białoruski będzie aktywnie działał. “Jeżeli ten reżim będzie w ten sposób działał, to mam głębokie przekonanie, że będzie reakcja ze strony wspólnoty międzynarodowej i przede wszystkim ze strony Unii Europejskiej poprzez stworzenie twardego systemu sankcji, które po prostu zablokują tego typu praktyki” – zaznaczył.

Co więcej, zdaniem Andrzeja Dudy, możliwy jest scenariusz migracji Afgańczyków drogą lądową przez Rosję. „Taki kierunek, jeżeli te osoby miałyby się znaleźć na Białorusi, jest klarowny” – wyjaśnił.

Mam nadzieję, że takiej sytuacji nie będzie. Mam nadzieję, że władze rosyjskie zachowają się tutaj w sposób odpowiedzialny i nie dopuszczą do tego, by tego typu sytuacja kryzysowa drogą lądową została z Afganistanu wygenerowana

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY