Łukaszenka wykorzystuje do uprawiania propagandy pieniądze z UE przekazane dla Białorusi

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Migranci przy polskiej granicy

Migranci przy polskiej granicy / Fot. Youtube

Unia Europejska przekazuje pieniądze na pomoc migrantom na Białorusi, tak zdecydował Parlament Europejski. Pieniądze trafiają do organizacji humanitarnej, którą kontroluje Łukaszenka i przeznacza je na swoją propagandę.
  • Komisja Eropejska przeznacza tysiące euro na pomoc migrantom na Białorusi.
  • Pieniądze trafiają do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, kontrolowanej przez Łukaszenkę.
  • Polska chce, by UE przekazywała żywność i środki potrzebne migrantom, a nie pieniądze, które są pod kontrolą Łukaszenki.
  • Zobacz także: Białoruskie służby niszczą ogrodzenie na granicy. Jest nagranie MON [WIDEO]

Wsparcie Dla Białorusi z UE

Na terenie Białorusi istnieje kilka organizacji humanitarnych, jedną z nich jest najstarsza, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża z siedzibą w Genewie. Na Białorusi działa jako Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego. Białoruski Czerwony Krzyż jest pod całkowitą kontrolą prezydenta.

Ostatnio Białoruski Czerwony Krzyż otrzymał 200 tys. euro wsparcia z UE. Litwa i Polska przypomina o tym, że środki te mogą być wykorzystane do przemytu ludzi, które organizuje Łukaszenka.

Polska wskazuje alternatywne rozwiązanie, by pieniądze dla Białorusi nie były kontrolowane przez Łukaszenkę. Podaje się między innymi Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców czy Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, które są wolne od kontroli Łukaszenki.

Na polskiej granicy oczekują też konwoje z pomocą humanitarną, którą chcemy przekazać na rzecz uchodźców, w tym namioty, śpiwory, jedzenie, lekarstwa. Niestety, władze w Mińsku nie chcą przekazać tego wsparcia

– dodał Ambasador Sadoś.

Polski Ambasador Andrzej Sadoś i przedstawiciel RP przy UE, chce poruszyć temat wykorzystywania ludzi do propagandy przez Łukaszenkę.

Sprawa jest bulwersująca. Nikt nie ma wątpliwości co do dobrych intencji Komisji Europejskiej, ale nie może zaakceptować tego, że reżim w Mińsku wykorzystuje pieniądze UE dla celów propagandowych

– mówił przedstawiciel RP przy UE .

Zachód mówi o wizach, jakie otrzymują migranci i oskarża Łukaszenkę o wykorzystanie sprowadzanych ludzi do ataków na naszą granicę. Władze Białorusi dementuje te opinie. Tymczasem na granicy Polski z Białorusią codziennie są agresywne próby przekroczenia granicy z pomocą służb Białoruskich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY